REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 stycznia 2021

Irlandia Północna: apteki będą mogły szczepić na grypę osoby po 50. roku życia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Apteki w Irlandii Północnej będą miały uprawnienia, by zaszczepić na grypę osoby z grupy 50-64 lata (warunkiem jest, by taki pacjent ukończył 50. lat do 31 marca 2021 roku).

Od poniedziałku (11 stycznia), osoby kwalifikujące się, będą miały dostęp do bezpłatnej szczepionki na sezonową grypę na terenie Irlandii Północnej w lokalnych aptekach oraz w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu – miało poinformować Ministerstwo Zdrowia Irlandii Północnej.

Minister Zdrowia Irlandii Północnej, Robin Swann, z zadowoleniem przyjął taką decyzję:

REKLAMA

Lokalne apteki po raz pierwszy w tym roku były zaangażowane w program szczepienia przeciwko grypie, i dostarczyły ponad 15 tys. szczepionek pracownikom służb medycznych oraz opieki socjalnej. Bardzo cieszę się z rozszerzenia tej usługi, co ogłoszono wczoraj, i co pozwoli uzyskać ochronę przed sezonową grypą znacznie większej ilości osobom (czytaj również: Irlandia Północna: rusza bezpłatna usługa szczepień przeciwko grypie dla pracowników służby zdrowia).

REKLAMA

Swann zachęcił też wszystkie osoby w wieku 50-64 lata, które jeszcze nie poddały się szczepieniu, by zrobiły to najszybciej, jak to możliwe: po to, by chronić siebie przed zachorowaniem równocześnie na grypę oraz COVID-19, a także po to, by zmniejszyć presję na służbę zdrowia (Health and Social Care Board, HSCB).

Minister zapewnił także, że lokalne apteki zostaną w przyszłości zaangażowane również w plany dotyczące szczepienia przeciw COVID-19, wspierając w ten sposób służbę zdrowia w odpowiedzi na pandemię.

Także Gerard Greene, dyrektor naczelny Community Pharmacy NI, podkreślał, że ważne jest, by osoby z przedziału wiekowego 50-64 lata, zaszczepiły się przeciw grypie, co pomogłoby zredukować presję na służbę zdrowia w nadchodzących tygodniach:

Ryzyko współwystąpienia grypy oraz COVID-19 musi zostać uniknięte, i zachęcałbym obywateli do tego, by chronili siebie, tych, co znajdują się dookoła oraz system opieki zdrowotnej, poprzez poddanie się szczepieniu przeciwko grypie przy najbliższej okazji.

Joe Brogan z HSCB, mówił z kolei:

– Jeżeli jesteś powyżej pięćdziesiątki, w tym roku bardziej niż kiedykolwiek, poddaj się szczepionce przeciw grypie zamiast na nią zachorować. Jestem zachwycony tym, że lokalne apteki na terenie Irlandii Północnej mogą zapewnić obywatelom łatwy dostęp do szczepień przeciwko grypie i zachęcałbym każdego, żeby się nad tym zastanowił (zobacz też: Irlandia Północna zatrudni ponad 1100 specjalistów z dziedziny farmacji).

AM/pharmacy.biz

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych