REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 lutego 2020

Jak apteka ma postąpić z e-receptą narkotyczną bez oznaczenia Rpw?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do aptek nieustannie trafiają elektroniczne recepty zawierające nowe błędy. Jedną z sytuacji komplikujących wydanie pacjentowi leku, jest ta gdy na e-recepcie z przepisanym lekiem narkotycznym brakuje w części graficznej oznaczenia Rpw. Ministerstwo Zdrowia odpowiada jak należy postępować w takiej sytuacji…

– Czy e-recepta na lek o kategorii dostępności Rpw. może być zrealizowana, jeżeli w części wizualnej jest zapis Rp. a nie Rpw.? Podczas realizacji program prawidłowo wybiera rodzaj recepty i odpłatność, czyli wydaje lek jako narkotyczny, czyli tak jakby była to recepta Rpw. Czy taka recepta z nieprawidłowym oznaczeniem jest prawidłowa, czy lekarz musi wystawić nową z poprawnym oznaczeniem Rpw.? – takie pytanie zadał Ministerstwu Zdrowia serwis rx.edu.pl.

Resort zdrowia udzielając odpowiedzi na nie, podkreślił na wstępie, że w przypadku produktów leczniczych posiadających kategorię dostępności „Rpw” osoba uprawniona do wystawiania recept ma obowiązek przepisywać tego rodzaju leki na recepcie oznaczonej symbolem „Rpw” (czytaj również: MZ: Część graficzna e-recepty ważniejsza od technicznej).

REKLAMA

– W przypadku jednakże gdy w części wizualnej recepty elektronicznej na produkt leczniczy posiadający kategorię dostępności „Rpw” widoczny jest symbol „Rp” zamiast „Rpw”, przy czym dana recepta elektroniczna spełnia pozostałe wymogi dla recept wystawianych na produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpw”, a podczas jej realizacji program prawidłowo wybiera rodzaj recepty i odpłatność, tj. wartości właściwe dla recepty elektronicznej na produkt leczniczy o kategorii dostępności „Rpw”, to w takim przypadku dana recepta elektroniczna powinna zostać zrealizowana przez osobę wydającą wyjaśnia Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu e-zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

REKLAMA

Jednocześnie zaznacza, iż taka recepta musi być realizowana na zasadach właściwych dla recept na produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpw”, tj. np. może ona zostać zrealizowana nie później niż w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia (czytaj również: Jak wygląda e-recepta na Oxycontin?).

Źródło: ŁW/rx.edu.pl

2020-01-22-odp.-ws.-e-recept_K.-Okurowski_wm_Rpw

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych