Jak apteki powinny płacić faktury w 2017 roku? | farmacja.pl

Jak apteki powinny płacić faktury w 2017 roku?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-29 08:43:22 /

Śląska Izba Aptekarska przypomina o zmianie w przepisach związanych z działalnością gospodarczą dotyczących transakcji gotówkowych powyżej 15.000,00 PLN, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Z dniem 1 stycznia 2017 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadza obowiązek zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym wypadku, gdy jednorazowa transakcja między przedsiębiorcami przekracza równowartość 15.000,00 PLN.

Zdaniem Śląskiej Izby Aptekarskiej należy przyjąć, że przedsiębiorca posiadający umowę z innym przedsiębiorcą (w naszym przypadku hurtownią leków) określającą kwotę miesięcznych obrotów powyżej 15.000,00 PLN powinien za wszystkie faktury, bez względu na ich wartość, płacić za pośrednictwem banku. Nie posiadając stałej umowy z hurtownią za jednorazową transakcję, naszym zdaniem, należy przyjąć jednorazowe zamówienie, bez względu na ilość faktur, która jest do niego wystawiona.
Za naruszenie nowych przepisów nie przewidziano dodatkowej kary. Sankcją za nieprzestrzeganie nowych wymogów są negatywne skutki podatkowe w postaci nie zaliczenia do kosztów podatkowych zakupów towarów handlowych, jeżeli zapłaty za faktury odbyły się z naruszeniem przepisów o płatnościach gotówkowych.

Podatnicy zarówno PIT jak i CIT od 1.01.2017 r. nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu zakupu w tej części, w jakiej kwota płatności jednorazowej transakcji przekraczającej 15.000,00 PLN zostanie dokonana bez pośrednictwa rachunku bankowego.

Źródło: SIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj