REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 stycznia 2019

Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie? Pokazujemy wzór!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W najbliższych dniach do polskich aptek trafią pierwsze dostawy suszu z medycznych konopi, służące do wykonywania leków recepturowych. Będą pojawiać się też pierwsze recepty od lekarzy na tego typu leki. Jak powinny wyglądać? Wzór prawidłowo wypisanej recepty na Cannabis flos. udostępnia Polish Institute of Medical Cannabis.

Pod koniec października Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na wprowadzenie na rynek pierwszego surowca z konopi medycznych, w postaci suszu, spółki Spectrum Cannabis (czytaj więcej: Medyczne konopie już wkrótce dostępne w aptekach. URPL zarejestrował surowiec!). Po kilku miesiącach oczekiwania produkt w najbliższych dniach ma w końcu pojawić się w polskich aptekach.

Jednocześnie w całym kraju organizowane są szkolenia dla farmaceutów i lekarzy, dotyczące nowego surowca (czytaj więcej: W grudniu ruszą pierwsze szkolenia dla farmaceutów z medycznych konopi). Farmaceuci mogą dowiedzieć się na nich jak przygotować lek dla pacjenta i jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione na niego recepty. Szkolenia prowadzą eksperci z Polish Institute of Medical Cannabis (PIMC).

REKLAMA

Zarejestrowany w Polsce surowiec farmaceutyczny to Cannabis sativa L. w postaci suszu kwiatostanów roślin żeńskich. Na rynku dostępny będzie w opakowaniach po 5 gramów i 10 gramów. Lek recepturowy jest pełnopłatny, podlega pod podatek 23%, a ostateczna cena dla pacjenta zależy od indywidualnej marży aptecznej. Wstępnie szacuje się, że będzie ona wynosić 65 zł za 1 gram.

REKLAMA

Jak będzie wyglądać recepta na medyczne konopie?

Każdy lekarz uprawniony do wystawiania recept Rpw, może wypisać receptę na konopie medyczne (produkt z grupy 1-N) według poniższego schematu:

Recepta na medyczną marihuanę

– Według aktualnego prawa, nie ma jednoznacznej listy wskazań oraz symptomów, w których można zastosować konopie medyczne. Na podstawie obecnej wiedzy i doświadczeniu lekarza oraz indywidualnych objawów pacjenta, wspólnie decydują o terapii medycznymi konopiami – informuje Polish Institute of Medical Cannabis.

Zespół PIMC podkreśla też, że konopie medyczne zarejestrowane w Polsce to LEK o udokumentowanym działaniu.

– Pragniemy uczulić Państwa na produkty konopne obecne do tej pory na rynku aptecznym i pozaaptecznym, np. w sklepach konopnych- stacjonarnych, internetowych. Oleje CBD, maści konopne i herbaty pochodzą z konopi „przemysłowych”. Nie wykazują one pożądanego działania farmakologicznego oraz nie posiadając analitycznie potwierdzonego składu jakościowego, jak i czystości mikrobiologicznej – informuje PIMC.

Konopie medyczne dostępne od 17 stycznia

Podmiotów zainteresowanych rejestracją surowca farmaceutycznego było kilka, natomiast do tej pory nikomu oprócz Spectrum Cannabis Polska nie udało się przejść złożonego procesu rejestracji. Firma zapowiada wprowadzenie produktów z całego spektrum portfolio oraz form olejowych.

– Organizacja pracy na rynku, który dopiero się inicjuje wymaga pokory a jednocześnie niezłomności, aby pokonać bariery zarówno prawne jak i mentalne pojawiające się na poszczególnych etapach wprowadzenia surowca farmaceutycznego Cannabis sativa L. – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager Spectrum Cannabis Polska.

Aktualnie za obrót medycznymi konopiami odpowiada hurtownia farmaceutyczna PHARMAPOINT, do której mogą się zgłaszać wszystkie zainteresowane apteki posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia receptury oraz obrót środkami z grupy 1-N. Polish Institute of Medical Cannabis zajmuje się certyfikowaną edukacją personelu medycznego z zakresu medycyny konopnej. Aktualnie trwają szkolenia dedykowane farmaceutom pod patronatem jednostek państwowych.

Źródło: ŁW/PIMC

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych