REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 lipca 2019

Jak rozwiązać kryzys lekowy? PO prezentuje swoją receptę…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Przez ostatnie dni politycy opozycji nagłaśniali w mediach problem braku leków w aptekach. W tym celu odwiedzili kilkadziesiąt aptek, tworząc własne listy brakujących leków. Wczoraj zaprezentowali też swoją „receptę na kryzys lekowy”. Jakie są ich propozycje rozwiązania problemu?

Ministerstwo zdrowia przekonuje, że nie ma kryzysu lekowego, a problem nagłośniony przez media dotyczył tylko kilku leków (czytaj więcej: Wysyp politycznych happeningów pod aptekami?). Łukasz Szumowski przekonuje, że pacjenci mający problem ze zdobyciem swoich leków, mogą skorzystać z zamienników. Resort uruchomił też infolinię, na której można zdobyć informację o tym, w której aptece jest poszukiwany lek. Problem w tym, że infolinia działa wybiórczo – obejmując niespełna połowę aptek (czytaj więcej: Farmaceuta: „Mam lek w swojej aptece, a infolinia odsyła do konkurencji”). Z kolei zamienniki leków nie zawsze są dostępne. Ich też zaczyna brakować.

Kryzys lekowy postanowili wykorzystać w kampanii wyborczej politycy Platformy Obywatelskiej. Kilka dni temu zasypali Twitter wpisami dotyczącymi braków leków w aptekach. Kandydaci do Sejmu tego ugrupowania, odwiedzili kilkadziesiąt aptek w całej Polsce, sprawdzając czy są w nich deficytowe leki. Następnie organizowali konferencje prasowe, prezentując stworzone w ten sposób listy brakujących leków. Chętnie fotografowali się też na tle aptek (czytaj więcej: Politycy odwiedzili kilkadziesiąt aptek w całej Polsce. Na Twitterze zawrzało…).

REKLAMA

Wczoraj politycy Platformy Obywatelskiej zaprezentowali swoją „receptę na kryzys lekowy”. Wymieniają na niej 5 działań, które mają naprawić sytuację na rynku leków”:

REKLAMA
  1. Zwiększenie nakładów na refundację leków
  2. Wzmocnienie i rozwinięcie rodzimego przemysłu farmaceutycznego
  3. Zapobieganie brakom leków poprzez zapasy strategiczne i zakupy interwencyjne
  4. Powołanie specjalnego zespołu w CBŚP do walki z mafiami lekowymi
  5. Przywrócenie systemu monitorowania sytuacji i uprzedzania zagrożeń kryzysowych

Przyczyny i podjęte działania

Przypomnijmy, że na początku lipca Naczelna Izba Aptekarska wystosowała list do Ministra Zdrowia, w sprawie braku blisko 500 w z całej Polsce (czytaj więcej: Brakuje ponad 500 leków. Farmaceuci alarmują, że sytuacja jest dramatyczna). Przez kolejne tygodnie tematem zajmowały się media ogólnopolskie nagłaśniając problem i zmuszając Ministerstwo Zdrowia do reakcji. Wśród przyczyn braku leków w aptekach wymienia się działalność mafii lekowej. Nieuczciwi przedsiębiorcy wywożą leki za granicę, gdzie można na nich więcej zarobić. Eksperci wskazują też, że przerwy w dostawach leków do Polski wynikają z przerw w produkcji części leków. Są one skutkiem uzależnienia się producentów od substancji czynnych wytwarzanych w Chinach (czytaj więcej: Uzależnienie od chińskich substancji czynnych już wychodzi nam bokiem…).

Minister Zdrowia w minionym tygodniu powołał zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności leków. Do jego zadań będzie należała analiza danych, gromadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, organy podległe i nadzorowane przez Ministra Zdrowia oraz Naczelną Izbę Aptekarską i inne podmioty związanych z dostępnością produktów leczniczych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (czytaj więcej: Minister Zdrowia powołał zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności leków). Zespół ma szczególnie uwzględniać w tych analizach produkty lecznicze zamieszczone w wykazie, o którym mowa w art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie RP).

Źródło: ŁW
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych