REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 października 2018

Jak rozwija się farmacja weterynaryjna w Wielkiej Brytanii?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Tradycyjnie apteki weterynaryjne były wykorzystywane do dostarczania medykamentów na obszarach rolniczych i hodowlanych. Ze względu na liczbę posiadających zwierzę gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii również ogólne apteki zaczęły zaopatrywać się w produkty weterynaryjne. Jak więc doszło do tego, że farmacja weterynaryjna stała się specjalizacją?

Farmacja weterynaryjna jest stwarza ogromne możliwości spełnienia się w przemyśle farmaceutycznym zajmującym się sektorem leków przeznaczonych dla zwierząt (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Steven Kayne – dyrektor multidyscyplinarnego kursu edukacyjnego z zakresu farmacji weterynaryjnej – tłumaczy: „W latach 50. apteka przodowała w dostarczaniu opieki zdrowotnej dla zwierząt we współpracy z weterynarzami, którzy wydawali recepty. Wzrost obowiązku aptek względem brytyjskiego funduszu zdrowia zmniejszył ich rolę w tym obszarze, przekazując niemal całą odpowiedzialność drugiej stronie. Sytuacja zmieniła się w 2003 r., kiedy wszczęto dochodzenie dotyczące weterynarzy, którzy zarówno przepisywali, jak i dostarczali leki. Doprowadziło ono do większego zaangażowania zarówno aptek, jak i farmaceutów. Obecnie wiele z nich oferuje porady dotyczące zdrowia zwierząt oraz specjalistyczne produkty OTC”.

Podczas gdy lekarze weterynarii diagnozują jednostkę chorobową u zwierząt, farmaceuci przepisują i dostarczają medykamenty. Do ich zadań należy między innymi wydawanie leków zapisywanych przez weterynarza, farmaceutę lub odpowiednio wykwalifikowaną osobę.

Przykładem współpracy tych dwóch zawodów jest farmaceutka Andrea Tarr, która w 2012 r. założyła stronę internetową dla weterynarzy, opisującą oparte na dowodach informacje na temat zapobiegania chorób zwierząt, a w szczególności kontroli pasożytów. Obecnie dąży się do uzyskania relacji na linii farmaceuta – lekarz weterynarii podobnej do relacji pomiędzy farmaceutą a lekarzem medycyny.

Jak przekonuje Steven Kayne: „Farmacja weterynaryjna jest bez wątpienia czymś więcej niż zwalczaniem pcheł. Stwarza ogromne możliwości, które mogą doprowadzić do pracy w specjalistycznych aptekach szpitalnych i przychodniach oraz w sektorze regulacji prawnych. Jest również szansą spełnienia się w przemyśle farmaceutycznym zajmującym się sektorem leków przeznaczonych dla zwierząt”.

Źródło: The Pharmaceutical Journal

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych