Jak zrobić 40% maść mocznikową z kwasem salicylowym? | farmacja.pl

Jak zrobić 40% maść mocznikową z kwasem salicylowym?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-11-23 08:30:00 /

Euceryna stanowi podstawę większości maści robionych w aptece. Odpowiedni dobór jej rodzaju zdecydowanie ułatwia wykonywanie leków recepturowych oraz poprawia ich trwałość. Między innymi dlatego warto dokładniej przyjrzeć się ofercie producentów surowców recepturowych, zaopatrujących polskie apteki.

Euceryna należy do jednych z najczęściej używanych podłóż absorpcyjnych w recepturze aptecznej. Klasyczna euceryna jest mieszaniną eucerytu, który stanowi 6% układu oraz wazeliny białej. Pod nazwą euceryt kryje się mieszanina wyższych alkoholi alifatycznych z lanoliny o zawartości cholesterolu nie mniejszej niż 30%. Skład euceryny znalazł się dopiero w IX wydaniu Farmakopei Polskiej w suplemencie III, w dziale monografii narodowych. Farmakopea wyróżnia dwa składy maści Eucerynowej: maść z alkoholami lanoliny (maść eucerynowa I) oraz maść cholesterolowo - cetylową (maść eucerynowa II).

Skład maści eucerynowej I:

Alcohol cetylicus et stearylicus 0,5 cz.
Alcoholes adipis lane 6,0 cz.
Vaselinum album 93,5 cz.

Dla poprawienia konsystencji dopuszcza się zastąpienie w podanym przepisie 12 części wazeliny białej parafiną płynną. Liczba wodna takiego podłoża powinna wynosić około 300, co oznacza, że 10 gramów podłoża jest w stanie związać 30 gramów wody.

Skład maści eucerynowej II wg Farmakopei Polskiej IX:

Alcohol cetylicus 3,0 cz.
Cholesterolum 2,0 cz.
Vaselinum album 95,0 cz.
Maść o powyższym składzie posiada liczbę wodną 300.

Wartość liczby wodnej euceryny zależy nie tylko od składu, ale również technik wprowadzania wody do układu. Badania pokazały niekorzystny wpływ miksera aptecznego na zdolność emulgowania wody przez niektóre gatunki euceryn. Również obecność innych substancji wpływa na zdolność wiązania wody przez Eucerynę. Liczbę wodną zmniejsza 1% hydrokortyzon (o około 11,6%), 1% mentol (o około 6-7%), 1% rezorcynol (o około 10-13%), 5% rezorcynol (o około 20-31%). Największy wpływ na obniżenie liczby wodnej wykazują solubilizowane roztwory witaminy A i witamin A+D3.

Ze względu na skład, dobre właściwości reologiczne, konsystencję, trwałość struktury wewnętrznej do wykonania leku recepturowego użyto euceryny firmy Galfarm, która pod względem składu odpowiada farmakopealnej Eucerynie II.

Przeczytałeś tylko 20% całego artykułu. Reszta dostępna po zakupie najnowszego numeru MGR.FARM lub prenumeraty w sklepie farmacja.pl/zakupy

W dalszej części artykułu między innymi o tym jak dobrać odpowiednią eucerynę do receptury i wykonać 40% maść mocznikową z kwasem salicylowym...

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj