REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 września 2018

Jakie leki można przewieźć samolotem?

Artykuł pochodzi z serwisu

Prawdopodobnie każdy kto podróżuje z bagażem podręcznym wie, że istnieją ograniczenia dotyczące przewożenia płynów w samolocie. A czy obowiązują limity na leki? Okazuje się, że ich przewóz jest ściśle regulowany przez prawo.

fot. shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Gazeta.pl przytacza historię czytelniczki, która kilka tygodni temu podróżowała z Modlina do Londynu i z powrotem. Jej znajoma w kosmetyczce w bagażu podręcznym miała syrop Clemastine dla 7-letniej córki alergiczki. Syrop miał pojemność 120 ml i był na receptę, ale znajoma nie miała przy sobie żadnego zaświadczenia od lekarza. Gdy wylatywały z Modlina, nie było żadnych problemów przy kontroli bezpieczeństwa. Ale na lotnisku w Stansted, gdy już wracały do Polski, kontrolerzy kazali jej ten syrop wyrzucić.

Płynne leki przewozimy jak pozostałe płyny

Poproszony o wyjaśnienie Urząd Lotnictwa Cywilnego, na którego stronie znajduje się lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych w samolocie, odpowiedział, że w krajach Unii Europejskiej (choć Wielka Brytania zadeklarowała wyjście z UE, okres przejściowy po tzw. brexicie ma potrwać do 29 marca 2019 roku i do tego czasu przepisy unijne będą tam obowiązywać) przewóz podstawowych leków w postaci płynów, aerozoli lub żeli objęty jest tymi samymi przepisami, co przewóz innych tego typu przedmiotów.
Płyny, aerozole i żele powinny więc być umieszczone w pojedynczych opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml lub jej równowartości w jednej zamykanej, przezroczystej torbie, której pojemność nie przekracza 1 litra. Zawartość takiej torby musi mieścić się w niej swobodnie, a torba ma być całkowicie zamknięta. Jeden pasażer może przenieść nie więcej niż jedną torbę o pojemności 1 litra.

Chcesz przewieźć więcej?

A jeśli chcemy przewieźć pojemnik, który ma więcej niż 100 ml? Jest to możliwe w bagażu kabinowym (podręcznym), pod warunkiem, że przedmioty te są niezbędne dla pasażera w trakcie podróży z przyczyn zdrowotnych lub ze względu na specjalną dietę, w tym jako pożywienie dla niemowląt. 

– Przepisy nie wskazują też, że trzeba mieć zaświadczenie o konieczności przyjmowania leków. Mówią natomiast, iż ilość przewożonych w bagażu podręcznym produktów lub leków w postaci płynnej, żelowej powinna być odpowiednia do czasu podróży – powiedziała Agnieszka Babiak z biura prasowego ULC. 

Pasażerowie powinni poinformować kontrolera, o przewożonych lekach w postaci płynnej oraz wyłożyć wszelkie płyny, żele i aerozole z bagażu kabinowego oddzielnie do kontroli bezpieczeństwa, umieszczając je w osobnym pojemniku na taśmie urządzenia, które prześwietla bagaż.

Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaznaczają jednak, że kraje europejskie, pomimo obowiązujących przepisów rozporządzenia*, mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Dotyczyć mogą one np. konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi konieczność przyjmowania leków lub stosowania sprzętu medycznego w czasie lotu.

Zawsze przed podróżą należy sprawdzić na stronie internetowej portu lotniczego lub przewoźnika lotniczego, z którym zawarliśmy umowę przewozu, przepisy wewnętrzne kraju, z którego będziemy wylatywać
– alarmuje Agnieszka Babiak.

Na stronie lotniska w Stansted widnieje informacja, że pasażer może zabrać ze sobą leki na receptę w pojemnikach powyżej 100 ml, pod warunkiem że ma receptę lub zaświadczenie od lekarza. Pasażer może zabrać jedynie taką ilość płynnego leku, jaka jest wymagana podczas podróży.

Można więc przypuszczać, że gdyby pasażerka, której zabrano syrop, miała przy sobie receptę lub zaświadczenie, przy kontroli bezpieczeństwa nie byłoby problemu.

Do więzienia za leki przeciwbólowe

Kiedy podróżujemy poza Europę, warto wcześniej sprawdzić, jakie przepisy o przewozie leków obowiązują tam, gdzie się wybieramy. W ubiegłym roku w mediach głośno było o sprawie Brytyjki Laury Plummer, która chciała wwieźć do Egiptu leki przeciwbólowe (konkretnie tramadol) dla męża, który cierpiał na bóle kręgosłupa i została aresztowana. Na jej niekorzyść działało to, że miała ich dużo i nie posiadała zaświadczenia od lekarza.

W Egipcie prawo dotyczące przewozu opioidowych leków przeciwbólowych, jak tramadol czy kodeina jest bardzo restrykcyjne. Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć informację, że niektóre lekarstwa wydawane w Polsce, zarówno na receptę, jak i bez niej, mogą zawierać substancje, uznane za niedozwolone na terenie Egiptu (może dotyczyć to również leków homeopatycznych). Jednak Ambasada RP w Kairze nie dysponuje ujednoliconą listą leków, których wwóz do Egiptu jest zabroniony a egipskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o pozwoleniu na wwiezienie leków na teren kraju.

MSZ zaleca, aby mieć przy sobie przetłumaczone na angielski zaświadczenie od lekarza i nie mieć leków więcej niż na własny użytek.

Również w Chinach prawo jest restyrykcyjne. Polskie MSZ alarmuje, żeby zabrać ze sobą receptę, bo tylko wówczas możliwy będzie wwóz leków do Chin.

Przy tej okazji brytyjski The Independent przypomniał, że nie zawsze leki które są legalne w kraju zamieszkania, są legalne za granicą. Serwis podał przykłady kilku innych krajów, w których należy uważać i wskazał, z którymi lekami może być problem.
Odniósł się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w których aresztowano ludzi za obecność kodeiny i środków nasennych (temazepanu) w moczu, jak również za… mak z bułki na koszulce. Serwis podkreśla, że na liście kontrolowanych leków w ZEA jest wiele takich, które w Wielkiej Brytanii dostępne są bez recepty.

Kolejnym krajem, w którym warto zachować ostrożność, jest Tajlandia. Osoby, które przyjmują opioidowe leki przeciwbólowe (np. kodeinę, ale też wiele innych, oznaczonych Kategorią 2), muszą wcześniej uzyskać zezwolenie od tajlandzkiej Agencji Żywności i Leków i mogą posiadać je tylko na 30 dni.

*Jest to rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Źródło: gazeta.pl/podroze

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych