REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 lipca 2018

Jakie leki z walsartanem pozostały na rynku? Wybór jest całkiem spory…

Artykuł pochodzi z serwisu

Producenci leków zawierających walsartan, które nie zostały wycofane z obrotu decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, informują o dostępności swoich preparatów i gwarantują ich jakość. Są wśród nich takie firmy jak Synoptis Pharma, Polpharma czy Celon Pharma.

W aptekach nadal pozostaje kilkanaście leków z walsartanem, które pacjenci mogą bezpiecznie stosować (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Valzek, Valsartan Genoptim czy część serii Valsartanu to tylko niektóre z leków, których NIE OBJĘŁY ostatnie decyzje o wycofaniu z obrotu. Do ich produkcji nie wykorzystywano substancji czynnej pochodzącej od chińskiego wytwórcy – Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

– W nawiązaniu do decyzji GIF dotyczących wycofania z obrotu serii różnych produktów leczniczych, zawierających walsartan, z powodu potwierdzenia wystąpienia zanieczyszczenia substancji czynnej pochodzącej od wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceuticals Co. Ltd, zgłoszonego procedurą europejską Rapid Alert, Celon Pharma S.A. informuje, że podmiot ten nie widnieje na liście kwalifikowanych dostawców substancji czynnej walsartan stosowanej w produkcie Spółki o nazwie Valzek – czytamy w oświadczeniu firmy Celon Pharma.

Jednocześnie podmiot podkreśla, że nigdy nie współpracował z tym w zakresie jakiejkolwiek substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu swoich produktów.

– Spółka Celon Pharma S.A. pozyskuje substancję czynną od innego, w pełni skwalifikowanego wytwórcy. Oznacza to, że walsartan zastosowany w produkcie Valzek spełnia odpowiednie wymagania jakościowe, jest bezpieczny, a sam produkt dostępny dla pacjentów w całej Polsce – zapewnia firma. – W związku z tym, Spółka Celon Pharma S.A., która jest podmiotem z wieloletnim doświadczeniem w wytwarzaniu produktu Valzek deklaruje, że w chwili obecnej jest w pełni przygotowana, aby pomóc pacjentom i odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie rynku na lek z substancją czynną walsartan.

Celon w swoim oświadczeniu wskazuje, że w zaistniałej sytuacji bardzo ważne jest zniwelowanie skutków zaistniałej sytuacji rynkowej dla leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów w całej Polsce.

– Dlatego też, apelujemy o precyzyjne informowanie opinii publicznej oraz środowiska profesjonalistów na temat zaistniałej sytuacji rynkowej, również w zakresie obecności na rynku preparatów zawierających walsartan, pochodzący z innych źródeł, które są bezpieczne i dostępne dla nich w całej Polsce – pisze Celon Pharma.

Podobną informację przekazała w mediach społecznościowych oraz własnych mediach branżowych Grupa Neuca – właściciel firmy Synoptis Pharma, producenta leku Valsartan Genoptim.

– Produkty Synoptis Pharma są produkowane głownie w Polsce lub ewentualnie w innych krajach UE. Decyzja została podyktowana strategiczną analizą dostawców, ich rzetelności, rozwoju kultury przemysłowej oraz jakości dokumentacji, procesów i procedur takich jak GMP. Od początku istnienia w Synoptis Pharma wypracowaliśmy ok. 400 wewnętrznych procedur jakościowych dotyczących produktów we wszystkich statusach rejestracyjnych. Procedury te zaostrzyły kryteria jakości i jasne się stało, ze producenci chińscy nie będą w stanie sprostać naszym wymaganiom jakości, bezpieczeństwa i stabilności – wyjaśnia Andrzej Schonert, prezes Synoptis Pharma.

Także firma Polpharma zapewnia, że na rynku dostępne są serie leku Vanatex, które nie zostały objęte decyzją o wycofaniu.

– Polpharma posiada dwa źródła dostaw substancji walsartan. Wstrzymaniu w obrocie nie podlegają serie produktu zawierające substancję od innego dostawcy o numerach zawartych w załączniku – poinformował producent na swojej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał wczoraj wieczorem 40 decyzji wycofujących z obrotu kilkadziesiąt leków różnych producentów, zawierających walsartan. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że DECYZJE NIE DOTYCZYŁY MIĘDZY INNYMI TAKICH LEKÓW jak:

  • Valzek
  • Valsartan Genoptim
  • Apo-Valsart
  • Bespres
  • Co-Bespres
  • Diovan
  • Co-Diovan
  • Valsacor
  • Co-Valsacor
  • Valsartan 123-ratio
Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych