REKLAMA
Autor: aptekarz pl Opublikowano: 16 sierpnia 2018

Jednostka opuszki palca (FTU) – ulotka dla pacjenta

Artykuł pochodzi z serwisu

FTU to określenie wyrażające jednostkę miary (wielkości), dotyczy głównie preparatów steroidowych, dla których dokładne dawkowanie jest bardzo istotne i stanowi podstawę skutecznej terapii.

 

REKLAMA

fot. shutterstock

REKLAMA

 

  1. CO TO JEST FTU?

FTU to określenie wyrażające jednostkę miary (wielkości), mające na celu ułatwienie i ujednolicenie dawkowania maści na skórę.

  1. JAKICH PREPARATÓW DOTYCZY FTU?

Jednostka opuszki palca (FTU) dotyczy głównie preparatów steroidowych, dla których dokładne dawkowanie jest bardzo istotne i stanowi podstawę skutecznej terapii.

  1. JAK ROZUMIEĆ TERMIN 1 FTU?

Jeśli lekarz zalecił Ci stosowanie 1 FTU, oznacza to konieczność nałożenia na skórę maści o długości około 2,5 cm (tj. 0,5g).
Pamiętaj – 1 FTU to wielkość pojedynczej dawki, mieszczą się na koniuszku palca wskazującego, między czubkiem palca a jego pierwszym zagięciem.

  1. JAK STOSOWAĆ W PRAKTYCE JEDNOSTKĘ FTU?

Pamiętaj – 1 jednostka FTU powinna wystarczyć na posmarowanie obszaru ciała odpowiadającego wielkością dwóm Twoim dłoniom.
Postaraj się nie przekraczać zalecanej przez lekarza dawki, starając się stosować do zasady, że 1 FTU wystarcza na obszar dwóch dłoni.

  1. NA JAK DŁUGO STARCZYĆ POWINNO OPAKOWANIE MAŚCI?

Stosując się do powyższych zasad, standardowe opakowanie maści 15g zawiera 30 pojedynczych dawek FTU.
Opakowanie 30g zawiera z kolei 60 pojedynczych dawek FTU.

Jeśli więc lekarz zalecił Ci aplikację 2x dziennie pojedynczej jednostki FTU – opakowanie 15g maści powinno starczyć Ci na 15 dni.

  1. CZEMU MA SŁYŻYĆ JEDNOSTKA FTU?

Dawkowanie zgodnie z miarą jednostki FTU ma służyć ujednoliceniu dawkowania preparatów steroidowych na skórę i lepszemu zobrazowaniu stosowania tych maści.
Podnosi to bezpieczeństwo i skuteczność takiej terapii.
Jeśli lekarz zalecił Ci dawkowanie według jednostek FTU – stosuj się do niego – pozwoli to zwiększyć efektywność Twojego leczenia.

  1. KTO USTALA DAWKOWANIE?

Dawkowanie (czyli ilość jednostek FTU) jaką musisz stosować ustala lekarz, w oparciu o rodzaj maści i miejsce, na które maść ma być aplikowana.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych