REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 maja 2019

Jeśli farmaceuta nie udzieli tej informacji, pacjent może oddać lek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny na swojej stronie umieścił informacje dotyczące warunków przechowywania i transportowania szczepionek. O czym należy pamiętać?

Szczepionka to lek pochodzenia biologicznego, dlatego trzeba ją przechowywać w warunkach tzw. zimnego łańcucha, czyli w temperaturze między +2 a +8°C. Jeśli szczepionki są nieprawidłowo przechowywane i transportowane, ulegają uszkodzeniu. Wtedy nie wolno ich stosować (czytaj również: Główny Inspektor Farmaceutyczny skontrolował producenta szczepionek).

Rola farmaceuty wydającego szczepionkę

Farmaceuta powinien wydawać z apteki szczepionki w opakowaniu termoizolacyjnym (np. termotorba, pudełko ze styropianu z wkładem chłodzącym, termos). Musi też poinformować pacjenta o szczególnych warunkach ich przechowywania i transportu.

REKLAMA

Jeśli farmaceuta nie poinformował pacjenta o sposobie przechowywania szczepionki, może to skutkować nieprawidłowym jej przechowywaniem. Wówczas pacjent może zwrócić szczepionkę do apteki z powodu niewłaściwego jej wydania.

REKLAMA

Jak przechowywać szczepionkę?

Po zakupieniu szczepionki należy ją jak najszybciej przetransportować w opakowaniu zabezpieczającym przed zmianami temperatury do miejsca użycia (gabinet szczepień). Jeśli wizyta w punkcie szczepień odbywa się później, szczepionkę trzeba umieścić w lodówce.

Tam trzeba ją położyć na środkowej półce. Następnie zabezpieczyć przed dosunięciem do tylnej ściany lodówki (grozi zamrożeniem) oraz uszkodzeniem opakowania (zamykana torebka foliowa). Nie należy szczepionki umieszczać na drzwiach lodówki, ponieważ jest narażona na największe wahania temperatury. Nigdy nie należy wkładać szczepionek do zamrażalnika lub zamrażarki (czytaj również: Szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu coraz popularniejsze).

Kiedy nie wolno podać szczepionki?

Lekarz lub pielęgniarka, którzy mają wykonać szczepienie, powinni upewnić się, czy pacjent przechowywał i transportował szczepionkę zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli nie ma pewności co prawidłowości tych procedur lub jeśli ewidentnie doszło do naruszenia zasad „zimnego łańcucha”, nie wolno podać szczepionki.

Źródło: IK/rzeszow.gif.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych