REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 lutego 2021

Jest już rozporządzenie w sprawie kwalifikacji farmaceutów przeprowadzających szczepienia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Rozporządzenie to efekt zapisu, jaki znalazł się w art. 21c ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dokument określa kwalifikacje osób, o których mowa w art. 21c ust. 2 pkt 2 tej ustawy przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19. A osobami tymi są fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni (czytaj więcej: Ustawa weszła w życie. Farmaceuci będą szczepić przeciw COVID-19).

Programy kształcenia tych osób nie przewidują nabycia umiejętności w zakresie wykonywania szczepień ochronnych. Dlatego rozporządzenie przewiduje możliwość wykonywania przez nie szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 po ukończeniu szkolenia składającego się z części teoretycznej i praktycznej, w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub w uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim (czytaj również: Kiedy, jak, gdzie i za ile… farmaceuci będą szczepić przeciw COVID-19?).

Rozporządzenie określa też, że za zatwierdzenie programu kursu praktycznego odpowiada Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

REKLAMA

– Wprowadzenie możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 przez osoby wskazane w ustawie, posiadających kwalifikacje określone w projekcie spowoduje zwiększenie możliwości przeprowadzenia szczepień z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pacjenta – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

REKLAMA

Wspomniane szkolenie będzie składać się z dwóch etapów. Pierwszym będzie szkolenie teoretyczne, dostępne na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Drugim będzie szkolenie praktyczne, którego program zatwierdziło Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Część praktyczna obejmie naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia. Realizowane będzie w warunkach symulowanych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim, pielęgniarskim (czytaj również: Ponad 4000 farmaceutów chętnych na szkolenia ze szczepień).

Źródło: ŁW/RCL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych