Jest pomysł na sfinansowanie dyżurów aptek. Stawka jak za pielęgniarkę? | farmacja.pl

Jest pomysł na sfinansowanie dyżurów aptek. Stawka jak za pielęgniarkę?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-21 17:23:10 /

We wtorek odbyło się w Ministerstwie Zdrowia spotkanie dotyczące problemu nocnych i świątecznych dyżurów aptek. Wspólną propozycję uregulowania tej kwestii, przedstawił Związek Miast Polskich i Naczelna Izba Aptekarska. Na czym będzie polegać?

Minister Zdrowia i szef NFZ spotkali się w tym tygodniu z zespołem zajmującym się zdrowiem w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i dyskutowali m.in. na temat dyżurów aptek. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele samorządu aptekarskiego. O ich zaproszeniu na spotkanie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (czytaj więcej: 19 września spotkanie w Ministerstwie Zdrowia w sprawie dyżurów aptek).

- Złożyliśmy ministerstwu propozycję w imieniu samorządów, jak uregulować kwestie dyżurów aptek i mamy zapowiedź, że podjęte zostaną nad nią dalsze rozmowy. System oparty będzie o ryczałt - mówi w rozmowie z serwisem Polityka Zdrowotna, Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i podkreśla, że to wspólna propozycja Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz strony samorządowej. – Po pierwsze potrzebna jest forma ryczałtu dla zapewnienia działania apteki w nocy i w święta. W powiatach, w których miasto będące stolica powiatu ma 40 tys. mieszkańców lub mniej powinien być ryczałt liniowy, uwzględniający wielkość tego miasta i całego powiatu. Co do wysokości jako stawkę zaproponowaliśmy by była ona godzinowa i zbliżona do godzinowej stawki pielęgniarki po podwyżce – mówi ekspert Związku Miast Polskich.- Obecnie na terenie naszego kraju nocne dyżury apteczne pełni ponad 2,3 tys. placówek. Celem wtorkowego spotkania w resorcie zdrowia było wypracowanie rozwiązań, które zapewnią pacjentom właściwy dostęp do aptek w porze nocnej oraz dni świąteczne, a także określenie faktycznego zapotrzebowania na dyżury placówek, które je pełnią – informuje Tomasz Leleno, rzecznik NRA. - Spotkanie przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Liczymy na to, że w niedalekiej przyszłości wypracowane zostaną konstruktywne propozycje tego problemu.

System miałby zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku – tak chciałaby strona samorządowa. Jak twierdzili właściciele aptek koszty dyżuru wynoszą ok. 400 zł. Natomiast obrót – jak wyliczał samorząd aptekarski - to często ok. 50 zł.

To jednak nie jedyna propozycja jaka padła podczas spotkania. Więcej na ten temat na portalu Polityka Zdrowotna.

Źródło: politykazdrowotna.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj