Joanna Maj: kosmetyki powinny zostać w aptekach | farmacja.pl

Joanna Maj: kosmetyki powinny zostać w aptekach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-23 09:13:59 /

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii w sprawie zmian prawnych, które będą skutkowały zakazem dystrybucji produktów kosmetycznych przez apteki.

- Z zaniepokojeniem przyjęłam informacje o planach dokonania przez Ministerstwo Zdrowia zmian prawnych, które będą skutkowały zakazem dystrybucji produktów kosmetycznych przez apteki - pisze w swoim stanowisku dr hab. n. med. Joanna Maj.

Krajowa konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii uważa, że wycofanie z aptek między innymi emolientów, które wspomagają terapię wielu chorób dermatologicznych, będzie niekorzystne dla naszych pacjentów i może znacząco wpłynąć negatywnie na ich zdrowie i jakość życia.

- Od prawie 20 lat polscy pacjenci poszukujący pomocy w prawidłowej pielęgnacji zmian skórnych, korzystają z merytorycznej porady farmaceutów, ceniąc sobie ich specjalistyczne i indywidualne podejście - pisze Maj. - Nie wyobrażam sobie, żeby fachowość i wiedzę farmaceutów w tej dziedzinie mogła zastąpić nawet najlepiej wyszkolona ekspedientka w sklepie drogeryjnym.Joanna Maj nie wyobraża sobie też prowadzenia leczenia atopowego zapalenia skóry, trądziku, łuszczycy czy innych chorób skóry przebiegających np. z zaburzonym rogowaceniem bez wsparcia dermokosmetyków.

- Nie wyobrażam sobie także, aby pacjent po zrealizowaniu recepty w aptece, bardzo często na przepisany lek recepturowy, był odesłanym w bliżej nieokreśloną przestrzeń po wspomagający kurację dermokosmetyk. Tylko dobrze przygotowany personel apteki będzie wstanie rekomendować produkt kosmetyczny do zastosowania na tak wrażliwe miejsca, jak między innymi błony śluzowe, okolice narządów płciowych czy włosy.

Produkty kosmetyczne sprzedawane w aptekach odpowiadają na szczególne potrzeby pacjenta. Są często uzupełnieniem wielu kuracji farmakologicznych i po zabiegowych. Właśnie w aptece pacjentka powinna uzyskać wsparcie i poradę jak pielęgnować włosy (łącznie z zakupem kosmetyków przywracających ich naturalny kolor) po chemio- czy radioterapii. Tylko w aptece, dzięki fachowości farmaceuty można zapobiegać niekorzystnym dla pacjentów interakcjom pomiędzy lekami i dermokosmetykami. Dystrybucja produktów kosmetycznych w aptece pozwala również na ograniczenie ich jatrogennego oddziaływania na organizm.

- W mojej ocenie wprowadzenie zakazu sprzedaży kosmetyków będzie także miało negatywny wpływ na kondycję małych aptek, a co za tym idzie, znacznie ograniczy dostępność do nich pacjentom z małych miast - pisze w swoim stanowisku Joanna Maj dodając, że w pełni popiera stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej w ten kwestii.

Źródło: NIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj