Joanna Schmidt: Aptekarze do aptek | farmacja.pl

Joanna Schmidt: Aptekarze do aptek

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-03-20 08:00:00 /

W felietonie dla serwisu natemat.pl, poznańska posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt, krytykuje zmiany proponowane w poselskim projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Jej zdaniem przyznanie prawa do otwierania nowych aptek wyłącznie farmaceutom, to przykład niezrozumiałego ograniczenia.

- W pracy poselskiej bardzo często spotykam się z projektami ustaw, które pod płaszczykiem troski o dobro społeczne służą ograniczaniu wolności gospodarczej. Przykładem jest nowelizacja ustawy prawo farmaceutyczne, zawierającej zasadę "apteka dla aptekarza" - pisze Schmidt.

Nowelizacja zakłada, że aptekę będzie mógł prowadzić wyłącznie farmaceuta, który będzie właścicielem maksymalnie czterech placówek, a jedna apteka będzie przypadać na 3 tys. osób. Pomiędzy poszczególnymi punktami miałaby być zachowana odległość co najmniej 500 metrów.
- Jest dla mnie trudno zrozumiałe wprowadzanie tych ograniczeń - pisze Joanna Schmidt. Jeżeli apteki mają być prowadzone tylko przez aptekarzy, to restauracje powinny być zarządzane przez kucharzy, a szpitale i placówki medyczne przez lekarzy. Tak się jednak nie dzieje - Można być dobrym menadżerem bez wykształcenia kierunkowego. Chodzi o zarządzanie, o jakość obsługi klienta, konkurencyjne ceny i dbanie o dostępność produktów (w tym przypadku leków). Odwracając postawioną w ustawie tezę: czy kompetencje do prowadzenia takiej działalności mają osoby z wykształceniem medycznym? Przeregulowane państwo nie działa - czytamy w felietonie posłanki Nowoczesnej.

Przypomnijmy, że Joanna Schmidt zasiada w Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która już w najbliższy czwartek będzie rozpatrywała wspomniany projekt.

Cały felieton można przeczytać na stronach naTemat.

Źródło: naTemat.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj