Jodowa panika znów w aptekach | farmacja.pl

Jodowa panika znów w aptekach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-04 09:29:09 /

W weekend pojawiła się informacja o możliwej awarii reaktora elektrowni atomowej Tihange w Belgii, a w Akwizgranie na zachodzie Niemiec rozpoczęła się akcja rozdawania tabletek z jodem. To wystarczyło by wywołać po raz kolejny panikę, skutkującą wzmożonym zainteresowaniem preparatami jodu w polskich aptekach.

Choć Polski dozór jądrowy uspokaja, że w Polsce nie ma w zagrożenia radiacyjnego i poziom promieniowania jonizującego nad terytorium kraju nie zwiększył się, zapytań o jod w tabletkach w aptekach jest sporo.

- Owszem, ludzie pytają od piątku o dostępność jodu. Mieliśmy też w tej sprawie telefony, czy taki sprzedajemy - dowiedział się Głos Pomorza w słupskiej aptece Ratuszowej. - Jednak, gdy w piątek pytaliśmy o jod w hurtowni Gdańsku okazało się, że nie ma zapasów.
Farmaceuci przestrzegają jednak przed połykaniem jodu jeżeli nie zajdzie zdecydowana potrzeba, bo może to poważnie zaszkodzić zdrowiu. Co ważne, zdaniem niektórych np. osoby starsze i z guzkami na tarczycy nie powinny go zażywać nawet w przypadku wzrostu promieniowania.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Pomorskiej.

Źródło: gp24.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj