REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 grudnia 2018

Już 10 000 aptek gotowych na e-receptę

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W piątek Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało, że już 10 000 aptek w Polsce jest podłączonych do systemu e-recepty. CSIOZ zaprasza na kolejne szkolenia, które wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską będą w najbliższych dniach odbywać się na terenie całego kraju.

Pod koniec listopada Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia informowało, że na dzień 29 listopada do systemie P1 (e-recepty) podłączona jest połowa aptek (czytaj więcej: CSIOZ: Już połowa aptek podłączona do systemu P1). Wcześniej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał też, że tempo przyrostu liczby aptek podłączonych do systemu e-recepty jest dobre.

– Nawet bez ataku paniki w ostatnim dniu czy tygodniu będziemy w stanie spokojnie zrealizować nasz cel, jakim jest podłączenie ok. 15 tys. aptek do tego systemu do końca tego roku – mówił Cieszyński podczas wystąpienia w Sejmie (czytaj więcej: MZ: Tempo przyrostu aptek podłączonych do P1 jest dobre).

REKLAMA

W miniony piątek (7 grudnia) CSIOZ poinformował z kolei, że do systemu e-recepty jest podłączone już 10 000 aptek.

REKLAMA

Kolejne szkolenia dla pracowników aptek

CSOIZ przygotował także kolejny cykl bezpłatnych szkoleń z praktycznych aspektów realizacji e-recepty w systemie aptecznym. Szkolenia zaadresowano do pracowników aptek i punktów aptecznych. Odbędą się w formule warsztatów. Poprowadzą je trenerzy Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) również we współpracy z ekspertami Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Podczas szkolenia eksperci omówią dwa kluczowe zagadnienia:

 • E-recepta w Polsce i Europie – aktualny stan prawny, korzyści z e-recepty;
 • Proces realizacji recepty elektronicznej i recepty papierowej po 1 stycznia 2019 roku – aspekty praktyczne.

– To kolejny projekt szkoleniowy, który realizujemy w porozumieniu z samorządem farmaceutów. Aktywnie działamy na rzecz tego, żeby informacja o zmianach, jakie e-recepta wprowadza w sektorze ochrony zdrowia, oraz jak wpływa na pracę farmaceutów była powszechna i dotarła do wszystkich interesariuszy. Dziękuję Naczelnej Izbie Aptekarskiej oraz regionalnym okręgowym izbom aptekarskim za życzliwą współpracę. Bez was transformacja cyfrowa nie jest możliwa. Jak każda zmiana, również ta, wymaga czasu i zrozumienia wszystkich stron zaangażowanych w proces – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

– Rozpoczęliśmy najbardziej aktywną i intensywną fazę szkoleń. Większość aptek jest już podłączona do systemu. Farmaceuci mają te kilka tygodni na sprawdzanie poprawności działania ich aptek w systemie oraz przetestowanie wszystkich możliwych scenariuszy realizacji e-recepty. Tego, jak ważny jest to projekt w systemie ochrony zdrowia i jak ważna jest transformacja cyfrowa, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku i pacjentów, nie muszę chyba mówić. Bez niej nigdy nie ruszymy z miejsca. W aptekach, wśród farmaceutów obecnie jest pełna mobilizacja, ponieważ chcemy jak najlepiej sprostać postawionym przez nas wyzwaniom – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Harmonogram szkoleń:

 • Zielona Góra – 12.12.2018
 • Lublin – 13.12.2018
 • Łódź – 14.12.2018
 • Koszalin – 15.12.2018
 • Bydgoszcz – 15.12.2018
 • Warszawa – 16.12.2018
 • Opole – 17.12.2018
 • Olsztyn – 18.12.2018
 • Szczecin – 22.12.2018
 • Katowice – 12.01.2019

Źródło: ŁW/CSIOZ/NIA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych