REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 września 2019

Kalkulator e-recepty będzie niezbędny w każdej aptece?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 7 września obowiązują nowe przepisy dotyczące realizacji elektronicznych recept. Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne wprowadziła m.in. nowe zasady obliczania ilości leku, jaką apteka może wydać pacjentowi, w zależności o tego ile czasu minęło od jej wystawienia. By ułatwić farmaceutom te wyliczenia, powstał Kalkulator e-recepty…

W minioną sobotę weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Zmiany wprowadzono m.in. w ustawie Prawo farmaceutyczne, w zakresie wystawiania i realizowania e-recept (czytaj więcej: WAŻNE: Od 7 września nowe zasady realizowania e-recept w aptekach!). Te przepisy wywołały najwięcej kontrowersji wśród pracowników aptek. W ustawie pojawił się bowiem nowy art. 96a ust. 7a, który mówi, że „przypadku realizacji recepty elektronicznej:

1) po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”,

REKLAMA

2) jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania

REKLAMA

– przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie”.

Matematyczna łamigłówka i kolejka pacjentów

Nowe przepisy wywołały poruszenie wśród farmaceutów, którzy w mediach społecznościowych krytykują pomysł Ministerstwa Zdrowia. Wskazują na liczne dziury w nowych przepisach, ale przede wszystkim na ich poziom skomplikowania. Już za miesiąc realizując e-receptę wystawioną np. 7 września, będą musieli uwzględniać liczbę dni jaka upłynęła od jej wystawienia. Pacjent otrzyma tylko tyle leku, ile potrzebuje by dokończyć terapię na czas stosowania, na jaki został mu przepisany.

Farmaceuci w mediach społecznościowych alarmują, że przeprowadzanie tego typu wyliczeń przy pacjencie będzie znacząco wydłużało czas jego obsługi. Będzie też zwiększało ryzyko popełnienia błędu. Pracownik apteki wydając lek pacjentowi, będzie musiał bowiem uwzględniać liczbę dni poprzednich miesiącach, wydaną już pacjentowi ilość leku czy wielkość opakowań.

Wielu komentatorów wskazuje, że wykonanie tego typu obliczeń bez wsparcia informatycznego będzie niemal niemożliwe. Od kilku dni wskazują, że niezbędny będzie specjalny kalkulator e-recepty, który pozwoli w szybki sposób wyliczyć ile leku można jeszcze pacjentowi wydać.

Kalkulator e-recepty

Grupa Farmacja.net wsłuchując się w głos środowiska przygotowała więc pierwszy kalkulator e-recepty. Dostępny jest całkowicie bezpłatnie pod adresem kalkulator.erecepty.pl. Na ten moment kalkulator pozwala na wyliczenie ilości leku, jaką apteka będzie mogła wydać pacjentowi co najmniej 30 dni od daty jej wystawienia.

Kalkulator e-recepty będzie stopniowo rozbudowywany i ulepszany, tak aby był w pełni sprawny i funkcjonalny w momencie gdy będzie najbardziej potrzebny – a więc po 8 października. To właśnie wtedy w aptekach zaczną pojawiać się e-recepty wystawione według nowych przepisów, które będą wymagały obliczeń.

Zachęcamy do testowania wersji beta kalkulatora e-recepty. Wszelkie uwagi i zauważone błędy prosimy przesyłać na skrzynkę mailową: kalkulator@farmacja.net.

Odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia

Redakcja serwisu MGR.FARM wystosowała do Ministerstwa Zdrowia szereg pytań dotyczących funkcjonowania nowych przepisów od 7 września. Pytania te otrzymaliśmy na naszą skrzynkę redakcyjną (redakcja@mgr.farm) oraz pojawiały się one w komentarzach pod wcześniejszą publikacją na ten temat (czytaj więcej: Zmiany w przepisach o receptach i matematyczna łamigłówka dla farmaceutów). Oto odpowiedzi jakie uzyskaliśmy:

Pytanie 1. Czy art. 96a ust. 7a obowiązujący od 7 września 2019 r. będzie dotyczył recept wystawionych również przed dniem 7 września? Ustawa tego nie precyzuje, a wskazane przepisy dotyczą realizacji recept, a nie ich wystawiania. Stąd pojawia się wątpliwość czy e-recepty wystawione przez 7 września, należy realizować zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 7 września?

ODPOWIEDŹ: Przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie później. Wśród nich nie ma jednak art. 96a ust. 7 i 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (art. 4 nowelizacji ustawy).  Należy zatem przyjąć, że ww. regulacja wejdzie w życie 7 września 2019 r.

Pytanie 2. Czy termin ważności e-recept – 365 dni – dotyczy tylko e-recept wystawionych po 7 września, czy również tych wystawionych wcześniej, ale realizowanych w aptekach po 7 września?

ODPOWIEDŹ: Wydłużony do 365 dni termin realizacji e-recepty nie dotyczy tych recept, które zostały wystawione przed wejściem w życie ustawy tj. przed 7 września 2019 r.

Pytanie 3. Jak w obliczu obowiązującego od 7 września art. 96a ust. 7a, należy postąpić w następującej sytuacji: Pacjent ma na e-recepcie wypisane dwa opakowania leku np. Furosemidu. Na recepcie brakuje dawkowania. Do apteki pacjent przychodzi 31 dni od wystawienia recepty. Ile opakowań leku powinien pacjentowi wydać pracownik apteki i dlaczego?

ODPOWIEDŹ: W pierwszej kolejności należy zauważyć, że informacja o sposobie dawkowania jest jednym z elementów istotnych na recepcie, który na niej powinien się znaleźć. W przypadku jednak braku takiej informacji osoba wydająca lek może go wydać pod określonymi warunkami. Zgodnie bowiem z § 10 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept w przypadku m.in. niewpisania na recepcie przez lekarza sposobu  dawkowania leku – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie dla tego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, a w przypadku produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych niepodlegających refundacji – ilość nie większą niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem przypadków, w których sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pytanie 4. Jeśli lekarz wypisze jedno najmniejsze opakowanie refundowane leku BEZ dawkowania, to ile farmaceuta może mu wydać po 30 dniach skoro nie da się wyliczyć na ile lek miał starczyć, a recepta ważna jest 365 dni?

ODPOWIEDŹ: Por. odpowiedź na pytanie 3. Osoba wydająca produkt leczniczy może wydać  jedno najmniejsze opakowanie.

Pytanie 5. Zgodnie z art. 96a ust. 7a pkt 2, pacjent może jednorazowo otrzymać lek na 180 dni stosowania. Kiedy pacjent może otrzymać pozostałą ilość leku z tej e-recepty, jeśli lekarz zapisał go więcej? Po kilku minutach? Po 180 dniach?

ODPOWIEDŹ: Przepisy nie określają odstępu czasu po którego upływie pacjent może otrzymać pozostałą ilość leku po otrzymaniu ilości leku na 180 dni (lub mniej) stosowania. Pacjent ma zatem prawo otrzymać lek przed upływem kolejnych 180 dni od zakupu poprzedniej ilości leku.

Pytanie 6. Przepis mówi, że w przypadku leku wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie. Chodzi o najmniejsze opakowanie zarejestrowane czy najmniejsze opakowanie refundowane?

ODPOWIEDŹ: Przepis odnosi się do najmniejszego opakowania leku dopuszczonego do obrotu.

Źródło: ŁW/Dziennik Ustaw
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych