Kara 25 000 zł za ulotki apteki w przychodni

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-18 11:56:22 /

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny kontynuuje upublicznianie swoich decyzji dotyczących łamania zakazu reklamy aptek. Można się z nich dowiedzieć m.in. jaka kara grozi za rozprowadzanie ulotek apteki w ośrodkach zdrowia czy zamieszczenie artykułu sponsorowanego, promującego aptekę, w lokalnej prasie…

Karę wysokości 25 000 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca mający w Wielkopolsce sieć aptek, który w październiku i listopadzie 2016 roku prowadził reklamę jednej z nich, za pomocą ulotek kolportowanych w placówkach ochrony zdrowia. Ulotki zawierały nazwę oraz logo apteki, informację o jej lokalizacji i godzinach otwarcia, a także wzmiankę, iż realizuje ona program 75+. W treści ulotek pojawiała się też informacja, że w ramach prowadzonej przez aptekę opieki farmaceutycznej istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia z niej inhalatora.

Ten sam przedsiębiorca otrzymał też dwukrotnie karę wysokości 5 000 zł (w osobnych postępowaniach), za reklamę dwóch swoich aptek w lokalnej prasie. Na łamach jednej z gazet ukazał się bowiem artykuł pod tytułem "Leki za darmo", w którym pojawiła się informacja, iż "Darmowe leki na receptę można odebrać m.in w Aptekach... " - i w tym miejscu były wymienione nazwy dwóch aptek należących do sieci wspomnianego przedsiębiorcy. WIF w Poznaniu skontaktował się z wydawcą gazety, który przyznał, że to artykuł sponsorowany, napisany i opublikowany na zlecenie.




Zdaniem WIF, informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki stanowi informację i neutralnym przekazie, kiedy jest umieszczona na drzwiach czy w witrynie apteki. Natomiast umieszczona w artykule prasowym przestaje stanowić informację, a staje się reklamą konkretnej apteki z uwagi na jej formę, przekaz i cel jaki służy jej umieszczeniu tj. dotarcie z ofertą konkretnej apteki do szerszej grupy pacjentów.

Decyzje Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Źródło: wif.poznan.ibip.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ