Kara 25 000 zł za ulotki apteki w przychodni | farmacja.pl

Kara 25 000 zł za ulotki apteki w przychodni

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-18 11:56:22 /

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny kontynuuje upublicznianie swoich decyzji dotyczących łamania zakazu reklamy aptek. Można się z nich dowiedzieć m.in. jaka kara grozi za rozprowadzanie ulotek apteki w ośrodkach zdrowia czy zamieszczenie artykułu sponsorowanego, promującego aptekę, w lokalnej prasie…

Karę wysokości 25 000 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca mający w Wielkopolsce sieć aptek, który w październiku i listopadzie 2016 roku prowadził reklamę jednej z nich, za pomocą ulotek kolportowanych w placówkach ochrony zdrowia. Ulotki zawierały nazwę oraz logo apteki, informację o jej lokalizacji i godzinach otwarcia, a także wzmiankę, iż realizuje ona program 75+. W treści ulotek pojawiała się też informacja, że w ramach prowadzonej przez aptekę opieki farmaceutycznej istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia z niej inhalatora.

Ten sam przedsiębiorca otrzymał też dwukrotnie karę wysokości 5 000 zł (w osobnych postępowaniach), za reklamę dwóch swoich aptek w lokalnej prasie. Na łamach jednej z gazet ukazał się bowiem artykuł pod tytułem "Leki za darmo", w którym pojawiła się informacja, iż "Darmowe leki na receptę można odebrać m.in w Aptekach... " - i w tym miejscu były wymienione nazwy dwóch aptek należących do sieci wspomnianego przedsiębiorcy. WIF w Poznaniu skontaktował się z wydawcą gazety, który przyznał, że to artykuł sponsorowany, napisany i opublikowany na zlecenie.


Zdaniem WIF, informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki stanowi informację i neutralnym przekazie, kiedy jest umieszczona na drzwiach czy w witrynie apteki. Natomiast umieszczona w artykule prasowym przestaje stanowić informację, a staje się reklamą konkretnej apteki z uwagi na jej formę, przekaz i cel jaki służy jej umieszczeniu tj. dotarcie z ofertą konkretnej apteki do szerszej grupy pacjentów.

Decyzje Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Źródło: wif.poznan.ibip.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj