REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 sierpnia 2019

Kara dla kierownika za brak farmaceuty w aptece

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Okręgowy Sąd Aptekarski w Bydgoszczy ukarał upomnieniem kierownika apteki, który dopuścił do jej działania pod nieobecność farmaceuty. Ukarany twierdził, że wyszedł z apteki, bo „wypadła mu niespodziewana wizyta u adwokata w sprawach osobistych”.

Pod koniec lutego Okręgowy Sąd Aptekarski w Bydgoszczy rozpatrywał sprawę kierownika apteki, który miał dopuścić do jej funkcjonowania bez obecności farmaceuty. Do takiej sytuacji miało dość w czerwcu 2018 roku. Nieobecność farmaceuty w aptece stwierdził Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, który przeprowadził w niej tego dnia kontrolę doraźną. Apteka została natychmiast przez niego unieruchomiona (czytaj również: Surowa kara dla kierownika za brak farmaceuty w aptece?).

Po stwierdzeniu naruszenia art. 92 Prawa farmaceutycznego sprawa została przekazana do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Ten zdecydował o skierowaniu do Okręgowego Sądu Aptekarskiego wniosku o ukarania kierownika apteki (czytaj również: Technik sam w aptece, bo farmaceutka musiała… nakarmić dziecko?).

REKLAMA

Farmaceuta przyznał się pozostawienia apteki pod nieobecność magistra farmacji. Stwierdził, że w tym dniu wypadła mu niespodziewana wizyta u adwokata w sprawach osobistych. Miał też zadzwonić swojej koleżanki, farmaceutki zatrudnionej w tej samej aptece, z prośbą aby przyjechała do pracy wcześniej. Ta nie była jednak w stanie dojechać do apteki w tak krótkim czasie. W rezultacie kierownik około godziny 10:00 wyszedł z apteki, zostawiając ją bez żadnego farmaceuty (czytaj również: Wielkopolska: Apteka traci zezwolenie za brak farmaceuty…).

REKLAMA

Apteka bez farmaceuty to zagrożenie dla pacjenta

Wydając wyrok Okręgowy Sąd Aptekarski uznał, że farmaceuta naruszył art. 92 Prawa farmaceutycznego oraz zasady etyki zawodowej. Zwrócił uwagę, że brak farmaceuty w godzinach czynności apteki może spowodować bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pacjentów. Tylko magister farmacji może bowiem wydawać bez recepty lekarskiej produkty lecznicze z kategorii Rx, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Także farmaceuta ma uprawnienia do wydawania leków bardzo silnie działających oraz narkotycznych. Apteka natomiast musi gwarantować pacjentowi pełną ochronę zdrowia i życia jakiej może oczekiwać (czytaj również: Rośnie liczba postępowań OROZ w związku z brakiem farmaceuty w aptece).

– Nieobecność farmaceuty w godzinach czynności apteki powoduje, że nie jest w stanie wypełnić zadać z zakresu ochrony zdrowia w sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia – czytamy w wyroku sądu.

Okręgowy Sąd Aptekarski uznał, że kierownik był winny zarzucanego mu przewinienia. Wymierzając karę wziął jednak pod uwagę postawę farmaceuty i wyrażony przez niego żal za zaistniałą sytuację. Na wymiar kary miały wpływ również dokładne wyjaśnienia udzielone przez niego w trakcie postępowania i dotychczasowa niekaralność. Farmaceuta został więc ukarany upomnieniem i musiał pokryć koszty postępowania w kwocie 31,20 zł.

Sygn. akt OSA 3/ROZ-2/2018/2019

Oprac.: ŁW
©MGR.FARM

osa

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych