KAS skontrolowała przesyłki z lekami | farmacja.pl

KAS skontrolowała przesyłki z lekami

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-04 10:17:29 /

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie ujawnili próbę wprowadzenia do obrotu na obszar UE 100 tys. sztuk produktu, zgłoszonego jako preparaty witaminowe, suplementy diety. W rzeczywistości zawierały w swoim składzie tadalafil...

Od 19 sierpnia do 19 września 2017 r., trwała dziesiąta edycja międzynarodowej operacji o kryptonimie PANGEA, wymierzonej w handel nielegalnymi lub podrabianymi lekami oraz sprzętem medycznym. Działania prowadzone były na terenie 123 państw, przy zaangażowaniu 197 organów policji, służb celnych i ochrony zdrowia. W ramach akcji funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej m. in. kontrolowali przesyłki w obrocie pocztowym i kurierskim – również na lotniskach, monitorowali Internet, weryfikowali zatrzymane towary w przypadku podejrzenia o naruszenie praw własności intelektualnej.

Zaangażowani w działania, funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, odnieśli spore sukcesy w trakcie akcji. Największym z nich, było ujawnienie próby wprowadzenia do obrotu na obszar UE 100 tys. sztuk produktu, zgłoszonego jako preparaty witaminowe, suplementy diety. Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Szczecinie powiedzieli jednak „sprawdzam” i wytypowali przesyłkę do badań laboratoryjnych. W tym celu, reprezentatywne próbki przesłano do Wydziału Centralne Laboratorium Celno-Skarbowe w IAS w Warszawie, które potwierdziło, że importowany towar niewiele ma wspólnego z witaminami. Zawierał bowiem w swym składzie tadalafil, czyli substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji.
Kolejne zatrzymania towarów w ramach akcji „PANGEA” miały miejsca w trakcie typowania do rewizji przesyłek pocztowych nadesłanych z Indii. Jeden z mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, chcąc zmniejszyć ryzyko wpadki i utraty za jednym razem całego zamówionego towaru, zlecił jego wysyłkę w pięciu paczkach, każda w innym terminie. Efekt? Zatrzymano pięć paczek w różnych terminach. Taka ostrożność importera nie dziwi, gdyż zawartością wszystkich paczek była Kamagra, czyli żel doustny zawierający w swym składzie sildenafil – substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji. Zatrzymano w sumie 686 saszetek żelu w różnych smakach o wartości – wg cen znalezionych na stronach internetowych – ponad 15 tys. zł.

Więcej na ten temat na portalu eŚwinoujście.pl.

Źródło: eswinoujscie.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj