REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 czerwca 2020

Kiedy do aptek wróci Oxycardil? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W swoim zapytaniu do Ministra Zdrowia, poseł Tomasz Głogowski wspomina o liście brakujących w aptekach leków, jaką w ubiegłym roku przygotowała Naczelna Izba Aptekarska. Resort zapewniał wtedy, że w najbliższym czasie dokona oceny dostaw leków na rynek polski oraz sprawdzi stany magazynowe w hurtowniach farmaceutycznych (czytaj również: Brakuje ponad 500 leków. Farmaceuci alarmują, że sytuacja jest dramatyczn).

– Pośród wielu brakujących leków wówczas znalazł się także ten o nazwie Oxycardil. Jest to preparat wskazany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca pod postacią stabilnej, niestabilnej lub naczynioskurczowej dławicy piersiowej oraz nadciśnienia tętniczego. Niestety, pomimo wielu obietnic Ministerstwa Zdrowia lek ten nadal jest niedostępny w polskich aptekach. Pacjenci sygnalizują, że od kilku miesięcy jest on praktycznie nie do kupienia. Ponadto jedyny zamiennik tego preparatu o nazwie Dilzem również nie jest dostępny – pisze poseł.

W rezultacie zapytał ministerstwo dlaczego w polskich aptekach brakuje leku Oxycardil i kiedy będzie on dostępny dla pacjentów?

REKLAMA

Problemy podmiotu odpowiedzialnego…

W odpowiedzi na zapytanie posła Głogowskiego, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że podmioty odpowiedzialne mają obowiązek zgłaszania do URPL tymczasowego lub stałego wstrzymania obrotu konkretnych produktem leczniczym. Najczęstszymi przyczynami takich zgłoszeń są m. in. problemy produkcyjne firmy bądź opóźnienia w dostawie. Natomiast w przypadku wstrzymań stałych – m.in. decyzje biznesowe firmy (czytaj również: Nowa posłanka pyta o braki leków i znikające apteki).

REKLAMA

– Należy zaznaczyć, że są to czynniki losowe i niezależne od Ministerstwa Zdrowia. Takie też wstrzymanie tymczasowe w obrocie zostało zgłoszone przez podmiot odpowiedzialny VEDIM Sp. z o. o. do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – wskazuje Miłkowski.

Jednocześnie zaznacza, iż na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdują się inne produkty lecznicze zawierające substancję czynną Diltiazemi hydrochloridum, które mogą być zastosowane przez pacjentów. Wskazuje też, że znajdują się one w obowiązującym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2020 r.

Wszystko w rękach lekarza?

– Produkt leczniczy Oxycardil należy do grupy antagonistów kanałów wapniowych. Z tej grupy w Polsce zarejestrowanych i dostępnych jest szereg innych produktów leczniczych, które mogą być zastosowane pod kontrolą lekarza – pisze wiceminister zdrowia

Dodaje też, że lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych.

– Zatem w sytuacji, gdy następuje faktyczny problem z nabyciem leku, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym terapię, celem ustalenia możliwości zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej – biorąc pod uwagę to, że na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są inne produkty lecznicze z grupy antagonistów kanałów wapniowych – twierdzi Maciej Miłkowski.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych