REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 października 2019

Kiedy farmaceuta powinien odmówić realizacji recepty bez dawkowania?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jeśli pacjent zjawi się w aptece z e-receptą po 30 dniach od jej wystawienia, a przepisano na niej lek bez podania sposobu dawkowania, farmaceuta powinien odmówić jej realizacji. Zdaniem ministerstwa zdrowia taka recepta jest wystawiona nieprawidłowo.

Okręgowa Izba Aptekarska w Częstochowie opublikowała pismo, w którym wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński odpowiada na kilka pytań dotyczących realizacji e-recepty. Z pisma wynika między innymi, że jeśli recepta nie ma określonego sposobu dawkowania, pacjent po upływie 30 dni od wystawienia recepty nie powinien otrzymać przepisanego leku. E-recepta jest bowiem wystawiona wadliwie i nie ma możliwości wyliczenia ilości, jaką należy wydać pacjentowi.

Brak dawkowania to błąd lekarza

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Częstochowie – Janusz Chmielewski – wystosował do ministerstwa zdrowia pismo, zadając dwa pytania dotyczące interpretacji przepisów obowiązujących od 7 września. Pierwsze z nich dotyczy sytuacji, gdy do apteki – po 30 dniach od wystawienia e-recepty – zgłasza się pacjent, który ma przepisany na niej bez dawkowania jedno opakowanie leku.

REKLAMA

– W opisanym pytaniu przykładzie nie jest możliwe zastosowanie zasady ogólnej wyrażonej w art. 96a ust. 7a ustawy z dniach 6 września – Prawo farmaceutycznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.), gdyż recepta została wystawiona w sposób wadliwy (brak określonego dawkowania leku) – informuje Janusz Cieszyński w odpowiedzi na pytanie.

REKLAMA

Wskazuje on, że w takich przypadki nie jest możliwe wyliczenie ilości leku niezbędnej do wydania pacjentowi. Pracownik apteki powinien więc – po upływie 30 dni od daty wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „o dnia” – odmówić realizacji przedmiotowej recepty.

Po 30 dniach pacjent nie otrzyma leku

Drugie z pytań zadanych przez Janusza Chmielewskiego dotyczy liczby opakowań, które może wydać pacjentowi farmaceuta w konkretnej sytuacji: na recepcie znajdują się dwa opakowania leku, każde po 30 jednostek dawkowania, e-recepta wystawiona 8 września 2019 r. Ile opakowań może wydać farmaceuta, jeśli pacjent zgłosi się do apteki 15 października 2019 r., jeśli na e-recepcie nie podano jego dawkowania. Jak pracownik apteki ma postąpić z taką receptą, kiedy pacjent przyjdzie 15 listopada oraz 15 grudnia? Czy e-recepta w każdym z przypadków pozostaje ważna? Jeżeli tak, to ile opakowań apteka ma wydać pacjentowi w każdym z nich?

Odpowiadając na te pytania Janusz Cieszyński stwierdził, że w każdym z przypadku pracownik apteki powinien odmówić realizacji recepty w postaci elektronicznej.

– Podobnie jak w przykładzie z pytania nr 1 wynika to z faktu, iż upłynął podstawowy 30-dniowy termin na realizację recepty, a jednocześnie została ona wystawiona w sposób wadliwy (brak określenia sposoby dawkowania leku) uniemożliwiający określenie w jakiej ilości należy lek wydać – wskazuje wiceminister zdrowia.

Jak „odliczać” leki z e-recepty?

Przypomnijmy, że 7 września w życie weszły nowe zasady realizowania e-recept. W ramach nowelizacji Prawa farmaceutycznego z dnia 19 lipca 2019 r. wprowadzono do przepisów art. 96a ust. 7a. Mówi on, że w przypadku realizacji recepty elektronicznej:

  1. po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”,
  2. jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania

– przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie”.

„Odliczanie” czas zacząć

Nowe przepisy dotyczą wszystkich e-recepty wystawionych od 7 września. Oznacza to, że od 8 października do aptek trafiają  recepty wymagające odliczania dni stosowania leku, który już upłynęły od jej wystawienia (lub „daty realizacji od”). To jak powinno wyglądać takie „odliczanie” wskazało Ministerstwo Zdrowia odpowiadając wspólnie z NFZ i CSIOZ na pytania farmaceutów (czytaj więcej: WAŻNE: Jak liczyć e-receptę? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…).

Grupa Farmacja.net przygotowała kalkulator e-recepty, który dostępny jest całkowicie bezpłatnie w aplikacji Pharm:assistant. Umożliwia on wyliczenie ilości leku, jaką apteka będzie mogła wydać pacjentowi co najmniej 30 dni od daty jej wystawienia. Obecnie dostępna jest wersja 3.0 kalkulatora (czytaj również: Kalkulator e-recepty na komputerze aptecznym lub telefonie? Instalacja jest prosta… ).



Źródło: ŁW/OIA w Częstochowie

CCF16102019

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych