REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 kwietnia 2019

Kiedy w aptece ma być kierownik, a kiedy farmaceuta? Ministerstwo doprecyzuje przepisy…

REKLAMA

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że wkrótce do konsultacji publicznych zostanie oddana nowelizacja prawa farmaceutycznego, która doprecyzuje kiedy w aptece powinien być kierownik aptek, a kiedy farmaceuta. To odpowiedź na zamieszanie, jakie w ostatnim czasie na rynku aptecznym wywołała decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Planujemy przede wszystkim nowelizację ustawy refundacyjnej. Projekt już jest po uzgodnieniach wewnętrznych – teraz musi zostać zaakceptowany przez kierownictwo. Potem trafi do konsultacji społecznych. Chcemy jeszcze wsłuchać się w uwagi środowisk. Kolejne ważne przepisy to ustawa o zawodzie farmaceuty – bardzo oczekiwana przez środowisko farmaceutów – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w wywiadzie dla serwisu Polityka Zdrowotna.

Jednocześnie podkreślono on, że w każdej z tym ustaw znajdą się też częściowe zmiany dotyczące prawa farmaceutycznego. Jakie konkretnie?

REKLAMA

– Chodzi m.in. o ustalenie odpowiedzialności, a dokładniej, kiedy podczas pracy apteki ma być obecny farmaceuta, a kiedy dodatkowo kierownik apteki. Rozwiązanie doprecyzuje, że chodzi o obecność farmaceuty, a nie, tak jak ostatnio stwierdził sąd, że kierownik apteki musi być obecny w godzinach pracy apteki, co przy aptekach działających w trybie całodobowym jest nierealne – zapowiedział Miłkowski.

REKLAMA

Te zmiany to konsekwencja niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym redakcja MGR.FARM poinformowała jako pierwsza już w lutym. NSA potwierdził wykładnię przepisów zastosowaną przez jednego z wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Stwierdził on, że w godzinach czynności apteki, musi być w niej zawsze obecny farmaceuta spełniający wymogi niezbędne do objęcia stanowiska kierownika. Oznacza to, że musi posiadać 5 lat stażu pracy lub 3 lata stażu pracy oraz specjalizację z farmacji aptecznej (czytaj więcej: W aptece musi zawsze być farmaceuta z uprawnieniami kierownika).

– 6 tys. magistrów farmacji stało się systemowo nieprzydatnych: nie mogą sami zostać w aptece, lepiej więc zatrudnić technika, bo jest tańszy. Po drugie, doświadczonych farmaceutów na rynku brakuje, dlatego trzymając się ściśle litery prawa, należy zamknąć ok. 5 tys. aptek – mówił o tej sytuacji Marek Tomków (czytaj więcej: Ponad 6 tys. magistrów farmacji stało się nieprzydatnych?).

Co z ustawą o zawodzie farmaceuty?

– Jest to bardzo istotny zawód, który wciąż nie jest unormowany. Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci już swoją ustawę mają. Zgodnie z przyjętą polityką lekową państwa postawiono nacisk na wzmocnienie roli farmaceuty w całym procesie. Będą mieli możliwość faktycznej realizacji opieki farmaceutycznej, tj. będą mogli udzielać swoje porady. Do tej pory nie było koordynacji pracy lekarza z farmaceutą. Będziemy walczyli o dostęp farmaceuty do informacji o pełnej farmakoterapii i informacji medycznej pacjenta. Wówczas stanie się on pełnoprawnym uczestnikiem procesu leczenia pacjenta – o ile oczywiście pacjent będzie sobie tego życzył – zapewnił Maciej Miłkowski.

Opieka farmaceutyczna jako świadczenie zdrowotne. Szczepienia w aptece. Recepta kontynuacyjna wystawiana przez farmaceutę… to tylko niektóre z rozwiązań, które znalazły się w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty (czytaj więcej: Wiemy co znalazło się w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty!).

Źródło: ŁW/Polityka Zdrowotna

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych