REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 maja 2019

Kielce wyznaczyły apteki, gdzie można zostawić przeterminowane leki

Artykuł pochodzi z serwisu

Przeterminowane leki to problem. Pacjenci nie wiedzą, co z nimi zrobić, więc albo wyrzucają je do śmieci albo trzymają w domu. W Kielcach wyznaczono więc 44 apteki, w których można zostawić stare leki.

Małgorzata Piróg, kierownik biura Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, przypomniała, że leki są truciznami środowiskowymi, dlatego nie można ich wyrzucać ich razem z innymi odpadami. Wyrzuconymi lekarstwami mogą ponadto zatruć się dzieci (czytaj więcej: W aptece kazali jej wylać przeterminowane leki do toalety).

Kosztowna utylizacja leków

Janina Klimczak, która chciała oddać niepotrzebne leki do apteki przy ulicy Targowej w Kielcach, usłyszała od farmaceutki odpowiedź, że oni takich leków nie przyjmują. – Faktycznie do pewnego czasu te sprawy były nieuregulowane, ale teraz ustaliliśmy listę aptek, do których można je zanosić. Wcześniej wiele aptek nie chciało tego typu darów przyjmować, bo mieli z niepotrzebnymi lekami kłopot – mówi M. Piróg.

REKLAMA

Sprawa była nieuregulowana, bo w dużej mierze chodziło o pieniądze związane z utylizacją leków, dlatego często lądowały one w osiedlowych śmietnikach, albo na dzikich wypiskach śmieci. Od pewnego czasu miasto Kielce ma podpisaną umowę z aptekami, w których znajdują się pojemniki, do których można wrzucać przeterminowane leki. To ułatwiło życie zarówno pacjentom, jak i farmaceutom (czytaj więcej: Problem z pojemnikiem na przeterminowane leki w aptece?).

REKLAMA

Gdzie można oddać leki?

W Kielcach są 44 apteki, w których znajdują się pojemniki na tego typu odpady. Placówki te znajdują się pod adresami:

ulice Piekoszowska 32, Orzeszkowej 51C, Parkowa 6, aleja Popiełuszki 40, ulice Romualda 3, Wojewódzka 2, Żytnia 14 A, Jagiellońska 67A, Sienkiewicza 46, Warszawska 154, Żelazna 35, Krakowska 3/5, 1 Maja 194, 1 Maja 196, Lecha 14A, Szydłówek Górny 10A, Pocieszki 17, Nowaka-Jeziorańskiego 87, Orkana 11, osiedle Na Stoku 113, ul. Wiśniowa 3, Źródłowa 20, Orląt Lwowskich 51D, Ściegiennego 66, Grunwaldzka 26, Piekoszowska 39, osiedle Barwinek 26, ulice Konopnickiej 5, Sandomierska 107, Jana Pawła II 13, Żeromskiego 38/40, Warszawska 218D, Śląska 10, Starodomaszowska 11, Radomska 20C, Kryształowa 4, Kościuszki 7/9, Jagiellońska 62, Kochanowskiego 8, Orzeszkowej 52, Zagórska 53, Słoneczna 24, Świętokrzyska 20, Artwińskiego 9.

Niechciane przedmioty, takie jak termometry rtęciowe czy strzykawki do wstrzykiwania insuliny, można zostawiać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Magazynowej 3 w Kielcach.

Źródło: IK/kielce.naszemiasto.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych