REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 sierpnia 2019

Kleszcze nie odpoczywają podczas urlopu – jak usunąć kleszcza?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że kleszcze cały czas są aktywne i z wakacyjnego wypoczynku można wrócić z niemiłą niespodzianką w postaci ukąszenia. Warto więc zapoznać się z kilkoma radami, które pomogą uniknąć ryzyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

Jeżeli zobaczymy na swojej skórze wszczepionego kleszcza, należy usunąć go najszybciej (czytaj również: Jak odróżnić choroby odkleszczowe?). Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza najbliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go – mówi NFZ. Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę (np. wodą utlenioną). Jeśli w trakcie usuwania kleszcza, pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi. Mniejsze fragmenty kleszcza, które w trakcie usuwania pozostaną pod skórą, z reguły nie zwiększają ryzyka zakażenia. Wówczas wystarczy umycie i dezynfekcja rany (czytaj więcej: Repelenty, pompki próżniowe, lassa, pęsety i kleszczołapki. Apteczna walka z kleszczami).

REKLAMA

Kleszcza nie wolno:

REKLAMA
  • wyciągać „gołymi” palcami,
  • rozgniatać,
  • wyciskać,
  • wykręcać,
  • przypalać,
  • smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami (np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek),
  • usuwać igłą.

Po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce po wkłuciu, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po zakażeniu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Porady lekarza mogą wymagać nieliczne sytuacje, w których:

  1. Wystąpiło zaczerwienie i/lub obrzęk, w miejscu wkłucia i/lub wokół niego po całkowitym lub niecałkowitym usunięciu kleszcza. Należy przy tym pamiętać, by obserwować miejsce po usunięciu kleszcza, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po wkłuciu się kleszcza.
  2. Wystąpiły nagłe i inne poważne objawy, np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

Jeśli lekarz zadecyduje o konieczności interwencji chirurgicznej, pacjent otrzyma odpowiednie skierowanie na dalsze leczenie.

Jak zapobiegać chorobom odkleszczowym?

NFZ podaje także sprawdzone sposoby na to, by skutecznie uchronić się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze (czytaj również: Szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu coraz popularniejsze). Pamiętaj, by:

a) zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu mózgu – szczepienie możliwe jest w każdym wieku, polega na podaniu kilku dawek zgodnie z zaleceniami producentów;

b) wybierając się na spacer, zastosować preparaty odstraszające kleszcze i właściwie ubrać się w regionach, gdzie duża liczba kleszczy jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych, szczególnie w okresach wzmożonych aktywności tych pajęczaków, tj. w maju/czerwcu, oraz wrześniu/październiku;

c) usunąć ze skóry wszelkie zanieczyszczenia bezpośrednio po powrocie z łąki, lasu, spaceru z psem itp. – szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna, tj. okolice pach, pachwin, skóra okolic intymnych, fałdy skórne; po spacerze należy wytrzepać odzież, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły się wkłuć w skórę.

Źródło: IK/nfz.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych