Klient ma prawo fotografować i porównywać ceny | farmacja.pl

Klient ma prawo fotografować i porównywać ceny

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2018-02-23 09:29:54 /

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na doniesienia, że sprzedawcy nie pozwalają fotografować cen produktów i skanować kodów kreskowych i wystąpił do 25 przedsiębiorców z prośbą o wyjaśnienia. Zdaniem UOKiK klient ma prawo porównywać ceny, zabranianie mu tego można uznać za nieuczciwą praktykę rynkową.

- Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia - podkreśla Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Pod koniec stycznia urząd wystąpił do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza 14 firm prowadzących sieci handlowe, m.in. Auchan, Tesco, Carrefour, Biedronkę, Żabkę, Castoramę. Wysłał też pisma do 11 innych przedsiębiorców, m.in. prowadzących sklepy Lewiatan, Rossmann, Piotr i Paweł, Top Market.
Ostrzega w nich, że zakaz fotografowania czy skanowania utrudnia konsumentom porównywanie cen. Może to stanowić nieuczciwą praktykę rynkową naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Za to może grozić kara pieniężna do 10 proc. obrotu osiągniętego przez firmę w poprzednim roku.

Mimo, że reakcja UOKiK dotyczy sieci handlowych, niewątpliwie można odnieść ją również do aptek. Pacjenci również mają prawo fotografować ceny aptecznego asortymentu i porównywać je z ofertą innych aptek. Można domyślać się, że podobna wykładnia będzie dotyczyła również telefonów do aptek, z pytaniami o ceny produktów.

Źródło: UOKiK

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj