Klucze do aptek mają nadal aptekarze | farmacja.pl

Klucze do aptek mają nadal aptekarze

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-25 08:59:50 /

W Pleszewie nie widać końca sporu na linii aptekarze-Starostwo Powiatowe. Aptekarze nie chcą dyżurować w nocy, bo wiąże się to z uciążliwościami oraz kosztami - podaje portal pleszew.naszemiasto.pl

Aptekarze uważają, że nie powinni być zmuszani do dyżurów, bo jest to wbrew prawu wolnego rynku. Twierdzą, że takie rozwiązanie może doprowadzić nawet do likwidacji niektórych punktów dlatego domagają się ograniczenia godzinowego dyżurów, a nawet zrezygnowania z nich.

- Klucze do aptek nadal mają aptekarze - podkreśla mgr farmacji Mariusz Politowicz i dodaje, że nie jest to możliwe, by człowiek pracował cały dzień i całą noc. Zmusza się nas do pracy ponad siły. Pracując non stop sami, jesteśmy przemęczeni, co w konsekwencji może zagrozić życiu bądź zdrowiu nie tylko pacjenta, ale również samego farmaceuty - podkreśla.

Rada Powiatu ustaliła godziny dyżurowania aptek, nie biorąc pod uwagę apeli i opinii farmaceutów. Aptekarze z kolei zaskarżyli ubiegłoroczną uchwałę Rady Powiatu do sądu.
Do niedawna sądy trzymały stronę samorządowców, ale Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał rację trojgu aptekarzy z naszego miasta. Uzasadniając, że: szczególna rola apteki nie może być podstawą do nadmiernego obciążania obowiązkiem pracy we wskazanych porach (...)”. Sąd dodał, że samorządy powinny stosować się do przesłanki, która jest w prawie farmaceutycznym, czyli dyżury „dostosowywać do potrzeb ludności”.

Samorząd w tym przypadku zlekceważył wnioski aptekarzy, wskazując brak takiej potrzeby, a sąd uznał, że uchwała została podjęta z naruszeniem dóbr materialnych i pozostaje w sprzeczności z art. 2 Konstytucji RP.

Tak było decyzją sądu w ubiegłym roku, ale wszystko wskazuje na to, że sytuacja powtórzy się również w 2017. - Żenadą do kwadratu jest, że będę musiał w tym roku robić dokładnie to samo. Decyzja sądu była pstryczkiem w nos dla starostwa, które świadomie lekceważy jego wyrok. Dla nich, to będzie tylko wstyd, bo nową uchwałą zakpili sobie z obywateli i z sądu, ale również z prawa - podkreśla Mariusz Politowicz.

Więcej na ten temat pod TYM ADRESEM

Źródło: pleszew.naszemiasto.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj