Kolejna matka 'pocałowała klamkę' apteki w nocy | farmacja.pl

Kolejna matka 'pocałowała klamkę' apteki w nocy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-03-13 08:00:00 /

Z redakcją portalu starosadeckie.info skontaktowała się matka 5-letniego chłopca, który bardzo źle się poczuł i dostał wysokiej gorączki. Udała się do apteki, która tego dnia powinna pełnić dyżur całodobowy. Leku jednak kupić w niej nie zdołała.

- Na drzwiach wisiała karteczka „dyżur całodobowy pełni apteka w Nowym Sączu ulica….”, pocałowałam klamkę i musiałam gnać do Nowego Sącza - relacjonuje wzburzona kobieta.

Z treści uchwały rady powiatu, dotyczącej dyżurów aptek, wynika że prócz dni powszednich dyżury odbywają się również w soboty oraz niedziele, święta, dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Tymczasem apteka wpisana do harmonogramu dyżurów była zamknięta.

- Nie mamy, żadnych oficjalnych skarg od mieszkańców – powiedziała lokalnej prasie Maria Olszowska kierownik Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.
- Jednym z głównych zadań samorządu powiatowego jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy licznie przybywają na Sądecczyznę (zgodnie z art. 94 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne). Jednym z aspektów tego bezpieczeństwa jest zapewnienie całodobowego dostępu do opieki lekarskiej i leków mogących uratować zdrowie i życie. W przypadku Starego Sącza, sam burmistrz Jacek Lelek wnioskował (po rozmowach z mieszkańcami) o wpisanie w harmonogram dyżurów całodobowych. Rada Powiatu Nowosądeckiego, która konsultowała harmonogram ze stronami, przychyliła się do tego wniosku mając na uwadze „potrzeby ludności, zapewnienie dostępności świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i dni wolne od pracy” – art. 94 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne – kontynuuje Maria Olszowska.

Zdaniem urzędniczki w przypadku odmowy pełnienia dyżuru przez apteki, zastosowanie znaleźć może art. 103 ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne: Art. 103. 2. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie, jeżeli: 3) apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o podobnej sytuacji, która miała miejsce w Sztumie. Matka 5-letniego dziecka, które bardzo źle się poczuło o 3.00 w nocy, udała się do apteki w w tym mieście, która tego dnia powinna pełnić dyżur całodobowy. Niestety nie mogła kupić leku przeciwgorączkowego, bo placówka był zamknięta. W oknie wywieszono kartkę, że dyżur pełni apteka w oddalonym o 15 kilometrów Malborku. (czytaj więcej: Dyżurująca apteka była zamknięta. Matka nie mogła kupić leku dla dziecka.).

Źródło: starosadeckie.info

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj