Kolejna próba walki z nielegalnym wywozem leków

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-14 08:50:00 /

W 2016 r. i pierwszej połowie 2017 r. inspekcja farmaceutyczna przeprowadziła kontrole przestrzegania przepisów w 160 hurtowniach farmaceutycznych. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich. Nie zawsze problemem był udział w nielegalnym wywozie leków.

Ministerstwo Zdrowia planuje kolejną zmianę w Prawie farmaceutycznym, która ma pomóc w walce z nielegalnym eksportem leków. Do takich informacji dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

– Zaproponowana nowela będzie miała na celu poszerzenie katalogu podlegających ściganiu czynności wymienionych w art. 125 ust. 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne o czynność polegającą na wykonywaniu bez wymaganego zezwolenia obrotu produktami leczniczymi – zapowiada wiceminister zdrowia prof. Marcin Czech. I dodaje, że zmiana może się przyczynić do sprawniejszego ścigania czynów, których następstwem jest wywóz produktów leczniczych z terytorium Polski.

W maju i czerwcu w serii artykułów DGP poinformował o kuriozalnej interpretacji przepisu karnego zawartego w prawie farmaceutycznym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.) stosowanej przez prokuratorów. Przewiduje on odpowiedzialność karną do dwóch lat pozbawienia wolności za podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia. Śledczy zaś, gdy łapali wywożących nielegalnie leki (proceder ten fachowo nazywa się odwróconym łańcuchem dystrybucji), puszczali ich wolno. Dlaczego? Bo zdaniem prokuratorów nie podejmowali oni działalności po raz pierwszy, lecz wykonywali ją już po raz kolejny. A „podejmowanie” to nie to samo co „wykonywanie”. Eksperci oceniali tę interpretację jednoznacznie: pozbawiona sensu, szkodliwa dla pacjentów.
Po tych artykułach prokurator krajowy wysłał wytyczne śledczym. Podkreślił, że powinni walczyć z wywozem leków wszelkimi możliwymi sposobami. Teraz reaguje resort zdrowia – przepis karny prawa farmaceutycznego zostanie doprecyzowany Aby żaden z funkcjonariuszy nie miał już wątpliwości, że można karać nie tylko przy pierwszej próbie wywozu, ale i przy kolejnych.

W 2016 r. i pierwszej połowie 2017 r. inspekcja farmaceutyczna przeprowadziła kontrole przestrzegania przepisów w 160 hurtowniach farmaceutycznych. W ilu stwierdzono nieprawidłowości?

– We wszystkich 160. Liczymy, że w końcu znajdziemy taką, w której wszystko jest w porządku – mówi rzecznik GIF Paweł Trzciński. Przy czym zaznacza od razu, że nie we wszystkich chodziło o wywóz leków. W części magazynów problemem są tylko i aż warunki przechowywania medykamentów.

Więcej na ten temat na stronach Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ