REKLAMA

Kompleksowa Opieka Farmaceuty
w grypie i przeziębieniu

Dawki paracetamolu
w dostępnych preparatach
na objawy przeziębienia i grypy
- zestawienie tabelaryczne

Paracetamol to lek o wieloletniej tradycji stosowania – przeciwgorączkowe działanie jego związku macierzystego (aniliny) odkryto w latach 80. XIX wieku, a sam acetaminofen (N-acetylowa pochodna) stał się jej alternatywą o zredukowanej liczbie działań niepożądanych w latach 50. XX wieku. Od tamtej pory jest jednym z najczęściej stosowanych leków na całym świecie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Stanowi też alternatywę dla grupy NLPZ, szczególnie jeśli istnieją przeciwwskazania do ich podawania [1].

Pomimo wieloletniego stosowania, mechanizm działania paracetamolu nadal nie jest dokładnie poznany. Zgodnie z obecną wiedzą jest to na pewno wybiórczy inhibitor COX-3 w ośrodkowym układzie nerwowym – wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wpływa też na ośrodek termoregulacji poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych w skórze i zwiększenie wydzielania potu. Paracetamol pobudza rdzeniowe szlaki serotoninergiczne (tłumią one przewodzenie bólu), a według najnowszej wiedzy może wpływać takżena receptory kanabinoidowe [1]. Efekt działania paracetamolu rozwija się po około 15-30 minutach i utrzymuje od 4 do 6 godzin [2].

Ze względu na opisany mechanizm działania lek ten może być stosowany w przebiegu przeziębienia i grypy, w czasie których do najbardziej dokuczliwych dolegliwości zaliczamy ból głowy, mięśni i stawów oraz gorączkę.

Na polskim rynku zarejestrowanych jest ponad 700 preparatów z tym lekiem (większość z nich dostępnych jest bez przepisu lekarza), w tym liczne produkty złożone stosowane w objawowym leczeniu symptomów przeziębienia i grypy, w których połączony jest z substancjami wzmacniającymi jego działanie lub uzupełniającymi je (wpływającymi na inne objawy) [1].

Większość dostępnych leków zawiera w swoim składzie paracetamol w dawce 500 mg, a nawet niższej. Jak się jednak okazuje, aby jego efekt leczniczy był skuteczny, powinien być podawany w dawce jednorazowej sięgającej nawet 1 g dla osoby dorosłej (maksymalna dawka dobowa to 4 g) – związane jest to nie tylko ze zwiększeniem efektu leczniczego, ale również biodostępności – dla 500 mg wynosi ona 60% a dla 1 g nawet 90% [2].

W doborze odpowiedniego dla pacjenta preparatu w objawowym leczeniu przeziębienia, poza zaproponowaniem odpowiedniej dawki paracetamolu, ważne jest również zwrócenie uwagi na substancje dodatkowe, które odpowiadać będą zgłaszanym symptomom oraz na preferowaną formę podania.

DLACZEGO WARTO
WYBRAĆ THERAFLU

Różne produkty o różnym składzie na różne dolegliwości
– katar, kaszel, ból i gorączka
– w zależności od potrzeb pacjenta

Możliwość wyboru wygodnej postaci leku
– proszek do rozpuszczenia lub kapsułka

Walka z bólem i gorączką
– wysoka dawka paracetamolu (nawet do 1 g),
która może przyczyniać się do leczenia i ochrony
przed fluktuacją gorączki

Walka z katarem
– możliwość wyboru pomiędzy dwoma substancjami czynnymi –
pseudoefedryną lub fenylefryną

LITERATURA:

  1. Skibiński P. Paracetamol – wilk w owczej skórze? Katedra i Zakład Chemii Analitycznej Akademii Medycznej we Wrocławiu; http://openin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=118:mangiferyna-aktywny-biologicznie-ksanton-z-mango-i-nie-tylko-2&catid=35&Itemid=213 (data wejścia 25-07-2018)
  2. Twycross R et al. Paracetamol. Polska Medycyna Paliatywna 2002; 1(1): 35-40
  3. Paracetamol. Medycyna Praktyczna; https://indeks.mp.pl/subst.php?id=643 (data wejścia 25-07-2018)
NAZWA HANDLOWADAWKA PARACETAMOLUSUBSTANCJA PRZECIWKATAROWASUBSTANCJA PRZECIWKASZLOWASUBSTANCJA WYKRZTUŚNADODATKOWE SKŁADNIKIPOSTAĆ
Apap ból i gorączka C500 mg x x x kwas askorbinowy Tabletki
Apap przeziębienie650 mg fenylefryna x x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Fervex/ Fervex D500 mg feniramina x x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Febrisan750 mg fenylefryna x x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Febrisan Zatoki500 mg fenylefryna x x kwas askorbinowy Tabletki
Gripex HOT650 mg fenylefryna x x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Gripex HOT MAX1000 mg fenylefryna x x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Gripex HOT zatoki650 mg pseudoefedryna, chlorfeniramina dekstrometorfan x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Gripex650 mg* pseudoefedryna dekstrometorfan x x Tabletki
Gripex MAX500 mg pseudoefedryna dekstrometorfan x x Tabletki
Gripex Noc500 mgpseudoefedryna, chlorfeniramina dekstrometorfan x x Tabletki
Gripex Zatoki Caps500 mg fenylefryna x x kofeina Kapsułki
Theraflu MaxGrip1000 mg* fenylefryna x x kwas askorbinowy Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Theraflu Przeziębienie500 mg pseudoefedryna x x x Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Theraflu ExtraGRIP650 mg fenylefryna, feniramina x x xProszek do sporządzenia roztworu doustnego
Theraflu Zatoki650 mg fenylefryna x x x Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Theraflu Total Grip1000 mg* fenylefryna xgwajafenezyna x Kapsułki
 Theraflu Zatoki Max1000 mg* pseudoefedryna x x x Tabletki
Cerugrip650 mg* pseudoefedryna dekstrometorfan x x Tabletki
Gripbloker Express300 mg pseudoefedryna dekstrometorfan x xKapsułki
Gripbloker Zatoki500 mg* pseudoefedryna x x x Kapsułki
GrypoSTOP650 mg* pseudoefedryna dekstrometorfan x x Tabletki
Tabcin Trend500 mg* pseudoefedryna, chlorfeniramina x x x Tabletki
FluControl Hot1000 mg fenylefryna, feniramina x x x Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
FluControl Max650 mg fenylefryna, chlorfeniramina x x x Tabletki
Vicks Antigrip650 mg fenylefryna, chlorfeniramina x x x Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Vicks Antigrip MAX1000 mg fenylefryna, chlorfeniramina x x x Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Vicks Antigrip Complex500 mg fenylefrynaxgwajafenezyna x Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
* W zalecanej jednorazowej dawce – 2 tabletki Nr ZINC: CHPL/CHTHRFL/0036/18
REKLAMA