REKLAMA

Kompleksowa Opieka Farmaceuty
w grypie i przeziębieniu

Dawki substancji aktywnych
w lekach OTC na zapalenie zatok

Problem zapalenia zatok dotyczy nawet co szóstego pacjenta, dlatego farmaceuta w swojej codziennej praktyce zawodowej bardzo często ma do czynienia z chorymi skarżącymi się na nieprzyjemne objawy związane z tym schorzeniem.

Rozwój ostrego zapalenia zatok to efekt zakażenia (najczęściej wirusowego) i nagromadzenia wydzieliny zapalnej wewnątrz zatoki (w wyniku obrzęku lub wad anatomicznych)[1]. Obecność zapalnej wydzieliny, obrzęk i złe natlenowanie stwarza doskonałe warunki do namnażania się mikroorganizmów chorobotwórczych. 

Do podstawowych objawów ostrego zapalenia zatok zaliczamy:

  • niedrożność przewodów nosowych,
  • wyciek lub zaleganie gęstej, zapalnej wydzieliny,
  • ból i uczucie ucisku w okolicy chorej zatoki, który zmienia się w momencie zmiany pozycji głowy [2].

Chory może dodatkowo odczuwać zaburzenia smaku i węchu oraz bóle głowy, zębów, czasem pojawia się kaszel oraz nieprzyjemny zapach z ust. Ostrym stanom chorobowym może towarzyszyć również gorączka [1].

Ze względu na częstą etiologię wirusową, podstawowym postępowaniem terapeutycznym w ostrym zapaleniu zatok jest leczenie objawowe. Działanie takie ma przede wszystkim za zadanie obkurczyć obrzękniętą błonę śluzową i udrożnić ujście zatoki, a tym samym zredukować warunki sprzyjające rozwojowi nadkażenia bakteryjnego. Poza tym działanie takie wpływa na poprawę komfortu pacjenta, który może łatwiej oddychać [3, 4]. Wśród zaleceń zawartych w Europejskich Wytycznych na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa z 2012 (EPOS 2012) znajduje się również informacja dotycząca wdrożenia postępowania analgetycznego, a substancją o dużej sile rekomendacji jest paracetamol. Dodatkowo zaleca się również płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej, można też zastosować leki mukolityczne oraz fitoterapię [5].

W wyborze odpowiedniego preparatu dla pacjenta warto zwrócić uwagę na (Tab. 1):

  • zawartość paracetamolu rekomendowanego jako postępowanie analgetyczne przez EPOS 2012,
  • dawkę paracetamolu – badania pokazują, że ilość tej substancji czynnej powyżej 500 mg zwiększa jej biodostępność, a tym samym skuteczność analgetyczną [6],
  • obecność substancji obkurczającej naczynia – np. pseudoefedryny [7],
  • dogodną postać dla pacjenta – wygodne do zastosowania tabletki powlekane lub proszek do sporządzania roztworu doustnego.

Wszystkie te cechy posiadają produkty Theraflu Zatoki w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego oraz Theraflu Zatoki MAX w postaci tabletek powlekanych. Dostępność dwóch różnych postaci leku o praktycznie identycznym składzie substancji czynnych umożliwia pacjentowi wybór wygodnej dla niego formy podania leku, pomagającej złagodzić objawy.

Tab. 1 Porównanie dostępnych na rynku preparatów stosowanych w objawowym leczeniu ostrego zapalenia zatok
(na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych)

NAZWA HANDLOWA PREPARATUSUBSTANCJA OBKURCZAJĄCA ŚLUZÓWKĘSUBSTANCJA O DZIAŁANIU PRZECIWBÓLOWYMPOSTAĆ LEKU / OBECNOŚĆ DODATKOWYCH SUBSTANCJI
Theraflu Zatoki MAXPseudoefedryna 60 mg*Paracetamol 1000 mg*Tabletki powlekane
Theraflu ZatokiFenylefryna 10 mgParacetamol 650 mg Proszek do sporządzenia roztworu doustnego
Acatar ZatokiPseudoefedryna 30 mgIbuprofen 200 mgTabletki powlekane
Gripblocker ZatokiPseudoefedryna 30 mgParacetamol 250mgKapsułki
Gripex HOT ZatokiPseudoefedryna 60 mgParacetamol 650 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego
Gripex ZatokiFenylefryna 6 mgParacetamol 500 mgTabletki powlekane, dodatkowo kofeina 25 mg
Ibum ZatokiPseudoefedryna 30 mgIbuprofen 200 mgTabletki powlekane
Ibum Zatoki MaxPseudoefedryna 60 mgIbuprofen 400 mgTabletki powlekane
Ibuprom ZatokiPseudoefedryna 30 mgIbuprofen 200 mgTabletki powlekane
Metafen ZatokiPseudoefedryna 30 mgIbuprofen 200 mgTabletki powlekane
Nurofen ZatokiPseudoefedryna 30 mgIbuprofen 200 mgTabletki powlekane
Polopiryna ZatokiFenylefryna 15 mgKwas acetylosalicylowy 500 mgProszek do sporządzania roztworu doustnego
* W zalecanej jednorazowej dawce – 2 tabletki CHPL/CHTHRFL/0034/18

PIŚMIENNICTWO:

  1. Wachnicka Bąk A i in. Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych.
    Pediatr Med Rodz 2014; 10 (1): 25–31 2.

  2. Szyfter W i in. Zapalenie zatok przynosowych – diagnostyka i leczenie. Przew Lek 2003; 6(9): 10-17 3.

  3. Sheldon Ls et al. Wytyczne rozpoznawania i leczenia zapalenia zatok. Cz. I. Alergia Astma Immunologia 2000; 5(3): 145-164 4.

  4. Fokkens Wj. Et al. Europejskie wytyczne na temat zapalenia nosa i zatok przynosowych oraz polipów nosa – EPOS 2012.
    Otorynolaryngologia 2013; 12(2): 60-71 5.

  5. Samoliński B i in. Postepowanie w ostrym zapaleniu zatok przynosowych w praktyce lekarza rodzinnego.
    Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 4: 393–398 6.

  6. Twycross R et al. Paracetamol. Polska Medycyna Paliatywna 2002; 1(1): 35-40 7.

  7. Mrozińska M, Stopiński M, Mik E. Przeziębienie. Przewodnik Lekarza 2003; 9: 20-27
REKLAMA