REKLAMA
Autor: Redakcja AptekaSzpitalna pl Opublikowano: 19 lipca 2019

Komunikat bezpieczeństwa dot. terapii doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi u chorych na APS

Artykuł pochodzi z serwisu
Podmioty odpowiedzialne w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych wystosował komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia w związku ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów u chorych z zespołem antyfosfolipidowym w czasie terapii doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (APS).
REKLAMA

Podobny komunikat wydano w maju 2019 roku (Popularne leki przeciwzakrzepowe niezalecane u pacjentów z zespołem antyfosfolipidowym (APS)).

U pacjentów z zespołem antyfosfolipidowym (APS), z rozpoznaną w przeszłości zakrzepicą stosowanie rywaroksabanu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów. Podobne działanie niepożądane mogą wykazywać leki o działaniu bezpośrednim (DOAC): apiksaban, edoksaban i dabigatran. Natomiast antagoniści wit. K, np. warfaryna nie wykazują takiego ryzyka.

Nie zaleca się stosowania leków DOAC u pacjentów z APS, w szczególności u pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

REKLAMA

W przypadku pacjentów z zespołem antyfosfolipidowym, którzy obecnie otrzymują DOAC w celu zapobiegania incydentom zakrzepowo-zatorowym, należy ocenić, czy dalsze leczenie jest właściwe oraz rozważyć przejście na lek z grupy antagonistów witaminy K.

REKLAMA

Pełną treść komunikatu przeczytasz tutaj.

Źródło: NIA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych