REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 11 lutego 2021

Komunikat to za mało. Naczelna Izba Aptekarska chce opracowania procedur…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

8 stycznia 2021 r. na stronach resortu zdrowia pojawił się komunikat Ministra Zdrowia w sprawie produktu leczniczego Veklury (remdesivir). Jeszcze do niedawna był to lek pilnie poszukiwany, do stosowania w leczeniu COVID-19. W tym komunikacje Minister Zdrowia informował, że jeśli świadczeniodawca nie ma możliwości zastosowania leku Veklury, np. z powodu likwidacji oddziału dla pacjentów COVID-19 lub posiada nadwyżki leku przewyższające możliwości wykorzystania, powinien zwrócić lek do Pharmalinku – dostawcy i operatora dystrybucji (czytaj również: Remdesivir nie pomaga w walce z koronawirusem).

Okazuje się, że procedura zwrotu produktu leczniczego nie jest skomplikowana, dopóki lek jest w posiadaniu apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej, a unikalny identyfikator leku nie został wycofany z bazy NMVS. Problem pojawia się w sytuacji, gdy lek Veklury został zweryfikowany w systemie NMVS i jego unikalny identyfikator został wycofany z bazy. Tak się dzieje w związku z wydaniem leku do użycia przez użytkownika końcowego. Od tego momentu jest bowiem 10 dni na przywrócenie identyfikatora do statusu aktywnego. Po tym okresie, jest to niemożliwe. W rezultacie dystrybutor odmawia przyjęcia zwrotu produktu leczniczego (czytaj więcej: Farmaceuta ma 10 dni na przywrócenie aktywnego statusu leku w PLMVS).

– W związku z powyższym Naczelna Rada Aptekarska apeluje o pilne opracowanie procedury zwrotu (do dystrybutora lub przekazania do innego podmiotu leczniczego) niewykorzystanych opakowań leku Veklury, które mają zablokowane kody w systemie KOWAL. Brak podjęcia stosownych działań spowoduje, że lek będzie zalegał w podmiotach leczniczych w sytuacji występowania niezaspokojonych potrzeb u innych świadczeniodawców, którzy prowadzą, leczenie pacjentów chorych na COVID-19 – wskazują przedstawiciele NRA w piśmie do Ministra Zdrowia.

REKLAMA

Wskazują też, że propozycja umożliwienia przekazywania leku Veklury pomiędzy podmiotami leczniczymi była już wielokrotnie przedstawiane przez farmaceutów szpitalnych, jednak pozostała bez rozpatrzenia (czytaj więcej: Komisja Europejska podpisuje umowę dotyczącą dostaw remdesiviru).

REKLAMA

– Jako podstawa do przekazania produktów leczniczych pomiędzy aptekami szpitalnymi podmiotów leczniczych mogłaby być dyspozycja z Agencji Rezerw Materiałowych, wydawana po informacji podmiotu leczniczego (lek z rezerw) lub – w przypadku przyjęcia, że po dostarczeniu przez Agencję Rezerw Materiałowych lek przechodzi na własność podmiotu leczniczego – techniczna umowa zawarta pomiędzy podmiotami leczniczymi na podstawie art. 10G ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne – wskazuje NIA.

Źródło: ŁW/NIA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych