Koniec z uciążliwymi glukometrami? | farmacja.pl

Koniec z uciążliwymi glukometrami?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-16 14:22:13 /

O tym jak technologia mobilna potrafi zmieniać medycynę, mogą się przekonać diabetycy w Stanach Zjednoczonych. Dopuszczono tam pierwsze urządzenie do pomiaru cukru we krwi, które może zastąpić tradycyjny glukometr z nakłuwaczem. Czy to oznacza początek końca uciążliwego kłucia palców przed każdym podaniem insuliny?

Urządzenie o nazwie G5 Mobile Continuous Glucose Monitoring System kontroluje poziom glukozy dzięki małemu sensorowi zamontowanemu pod skórą. Sensor co pięć minut bezprzewodowo wysyła informację do odbiornika na urządzeniu mobilnym (telefonie lub tablecie), a użytkownik poprzez aplikację mobilną jest ostrzegany, gdy poziom glukozy we krwi odchyli się od normy.
Działanie urządzenia było oceniane w dwóch badaniach klinicznych z udziałem 130 dorosłych i dzieci pow.2 r.ż. Wyniki uzyskane podczas stosowania nowego urządzenia były porównywane do wyników uzyskiwanych przez tradycyjny glukometr, jak i wyników badań laboratoryjnych.

Urządzenie nie jest zupełnie nowe - było już zaaprobowane do użytku w Stanach, jednak jego wynik należało każdorazowo potwierdzać pomiarem z tradycyjnego glukometru. Obecnie urządzenie może praktycznie całkowicie zastąpić glukometr, wymaga jedynie kalibracji z wykorzystaniem nakłucia opuszków palców (raz na 12 godzin i po zastosowaniu paracetamolu, który może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników). Jest to jednak znacznie mniejsze obciążenie dla diabetyków niż tradycyjny glukometr, gdzie takich nakłuć pacjenci wykonują średnio 4-6 razy dziennie.

Źródło: www.fda.gov

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj