Konstanty Radziwiłł: W Polsce nie potrzeba więcej aptek | farmacja.pl

Konstanty Radziwiłł: W Polsce nie potrzeba więcej aptek

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-11 10:31:03 /

Podczas piątkowej dyskusji w Sejmie o poselskim projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego do zarzutów wobec planowanych zmian na rynku aptecznym odniósł się Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł.

Minister Zdrowia odniósł się między innymi do kwestii głosu jaki zagraniczne ambasady zabrały w temacie zmian na rynku aptecznym w Polsce pisząc listy do parlamentarzystów.

- Tych listów dostali państwo cały szereg z ambasad bardzo wielu krajów, a w każdym razie kilku krajów, z których pochodzą spółki, które prowadzą sieci aptek w Polsce - mówił Radziwiłł. - To są naciski, które istnieją, i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Ja też te listy dostałem i dostałem kilka próśb od ambasadorów, żeby się z nimi spotkać, ale wcale nie mam ochoty się z nimi spotykać w tej sprawie.

- To nie jest tak, że można przejść, wzruszając ramionami, nad tym, że w sprawie małego projektu, który jest w jednej z komisji czy podkomisji w polskim parlamencie, chce się umówić z ministrem zdrowia ambasador zupełnie nieeuropejskiego kraju. To nie jest normalne. Proszę państwa, proszę na to zważyć. Ten ambasador naprawdę nie troszczy się o wolny rynek w Polsce. On się troszczy po prostu o firmę, która robi tu kokosy. (
Konstanty Radziwiłł jednocześnie stwierdził, że w Polsce nie potrzeba więcej aptek, a wręcz tych aptek nie da się już zorganizować.

- Dlatego że dzisiaj mamy w Polsce mniej więcej 15 tys. aptek i ok. 25 tys. farmaceutów. Żeby apteka działała poprawnie, w tej aptece farmaceuta musi być ciągle. Łatwo obliczyć, że aby prowadzić aptekę w sposób rzeczywisty, potrzeba prawie trzech farmaceutów - mówił Minister Zdrowia. - Już dzisiaj istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w aptekach sieciowych tych farmaceutów się przesuwa. Oni tak naprawdę nie są obecni w aptekach, kiedy powinni tam być.

Radziwiłł wrócił też uwagę, że powstają wręcz takie apteki, których celem jest eksport z Polski leków, których później nie ma dla polskich pacjentów. Poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego również reguluje tę kwestię.

- Nie reguluje tego wprost, ale reguluje poprzez ograniczenie tworzenia nowych aptek w miejscach, w których jako placówki służby zdrowia nie mają one sensu, tylko mają zupełnie inny, ukryty sens. Temu służy ta ustawa, żeby ich nie tworzyć - mówił Minister Zdrowia.

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj