REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 marca 2020

Koronawirus: Indie zakazują eksportu leku na malarię stosowanego w leczeniu COVID-19

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Indie podjęły decyzję o zakazie eksportu hydroksychlorochiny oraz preparatów na jej bazie. Powodem są testy na skuteczność tego leku w przypadku zarażenia COVID-19.

Rząd indyjski zapowiedział dzisiaj wprowadzenie zakazu eksportu hydroksychlorochiny oraz zawierających ją leków. Wszystko dlatego, że mogą one okazać się użyteczne w leczeniu nowego koronawirusa (czytaj też: Plaquenil skuteczniejszy w leczeniu COVID-19 niż Arechin?).

Poszukiwania leku

Obecnie nie istnieją zatwierdzone sposoby leczenia ani szczepionki, które mogłyby zapobiec wystąpieniu choroby COVID-19. Naukowcy są w trakcie badań, czy możliwe byłoby zastosowanie już istniejących terapii, a także pracują nad stworzeniem nowych. Dotychczas jednak, jedyne co można zaproponować pacjentom, to leczenie objawowe i podtrzymujące (m.in. wspomaganie oddychania).

REKLAMA

Lekarstwo na malarię, hydroksychlorochina, znajduje się wśród leków, które poddane zostały testom na skuteczność w przypadku osób, które zachorowały na COVID-19.

REKLAMA

Chlorochina wykazała toksyczne działanie u niektórych pacjentów – powiedział Agencji Reuters Dinesh Dua, przewodniczący Rady ds. Promocji Eksportu Przemysłu Farmaceutycznego w Indiach. – Musicie postępować ostrożnie, ponieważ nie istnieją kompleksowe dane, które udowadniają jej skuteczność.

Wcześniej w tym w tygodniu, Amerykańskie Stowarzyszenie Farmaceutów Pracujących w Służbie Zdrowia (ASHP), które prowadzi listę niedoborów leków, miało przyznać, że brakuje również hydroksychlorochiny (zobacz również: Produkcja leków: zależność Europy od Chin i Indii).

AM/reuters.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych