Kosmetyki zostają w aptekach | farmacja.pl

Kosmetyki zostają w aptekach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-13 09:40:43 /

Aptekarze odetchnęli z ulgą. Nie będzie jednak rewolucyjnych zmian w ofercie rodzimych aptek. Nadal będą oferowały suplementy diety i niektóre kosmetyki, które nie służą upiększaniu - podaje Express Bydgoski

Pomysł wycofania kosmetyków i suplementów diety z aptek pojawił się kilka miesięcy w resorcie zdrowia. Od początku okazał się on niezrozumiały dla farmaceutów.

Gdzie, jeśli nie w aptece, mają być suplementy diety? Na stacjach benzynowych? - komentowała dla Expressu Bydgoskiego Zofia Wilhelm, kierownik apteki Alba w Żninie. - Są dwie kwestie: farmaceuci, jako fachowcy, potrafią doradzić. To nie są drażetki, żeby łykać je bez ograniczeń. Kolejną kwestią są warunki przechowywania - choćby lodówki. Jesteśmy w stanie to zagwarantować. A inni?
Przeciwko wycofaniu suplementów diety i kosmetyków z aptek był także samorząd aptekarski. Dał temu wyraz w opublikowanych w połowie listopada stanowiskach w sprawie obrotu kosmetykami i suplementami diety. Naczelna Rada Aptekarska przypomniała o niebezpieczeństwie, które czyha na pacjentów zażywających duże ilości leków, a jednocześnie sięgających po suplementy diety. Apelowała o wprowadzenie regulacji prawnych, zapewniających uzyskanie przez pacjenta fachowej, rzetelnej i prawdziwej informacji o możliwości stosowania suplementu diety oraz informacji o ewentualnych interakcjach, jakie zachodzić mogą w związku z ich stosowaniem.

W obowiązującej ustawie Prawo farmaceutyczne jest zapisane, że apteka może oferować wyłącznie kosmetyki, które nie służą upiększaniu i perfumowaniu. Niedawno okazało się jednak, że Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu ograniczenia asortymentu aptek.

Źródło: Express Bydgoski

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj