Krakowska farmacja najstarsza i najlepsza | farmacja.pl

Krakowska farmacja najstarsza i najlepsza

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-25 09:50:00 /

Nauczanie farmacji w Krakowie sięga 1783 roku, kiedy utworzona została Katedra Farmacji i Materii Medycznej. Krakowska farmacja jest też pionierem w kwestii równouprawnienia, gdyż właśnie tutaj po raz pierwszy na świecie (!) w 1824 roku dyplomy farmacji zostały wręczone kobietom.

Pierwszym profesorem Katedry Farmacji i Materii Medycznej w Krakowie był Jan Szaster, aptekarz i doktor medycyny a zajęcia prowadzone były w należącej do niego Aptece Pod Słońcem przy Rynku Głównym 43. Od 2013 roku w rankingu czasopisma „Perspektywy” Wydział Farmacji na UJCM nieprzerwanie znajduje się na pierwszym miejscu, a zainteresowanie kształceniem na nim stale wzrasta. W tym roku o jedno miejsce ubiegało się 7 osób.

- W przyszłym roku planujemy otwarcie nowego, anglojęzycznego kierunku studiów - Drug Discovery and Development, nastawionego na przygotowanie pracowników sektora badań i rozwój - zdradza dr Anna Więckowska z Wydziału Farmaceutycznego UJCM


Obecnie na wydziale prowadzonych jest 39 projektów naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i UE. To imponujący wynik. Warto zaznaczyć, że na wydziale pracuje prawie 200 pracowników naukowych.

- Sztandarowym przykładem jest wspólny projekt z firmą Adamed przy uczestnictwie Politechniki Krakowskiej, który rozpoczął się 9 lat temu. Umowa o współpracy dotyczyła opracowania nowych leków w obszarze schorzeń neuropsychiatrycznych. W 2014 jej zakres został skupiony na poszukiwaniu terapii zaburzeń behawioralnych i psychologicznych w otępieniu. W pierwszym etapie wytworzyliśmy 4 tys. innowacyjnych związków, powstało z tego kilka zgłoszeń patentowych i wiele publikacji. Z tych związków wybrane zostały interesujące struktury i są dalej rozwijane przez Adamed, która obecnie prowadzi ten projekt samodzielnie. Dzięki tym, opracowanym przez nas związkom firma Adamed dostała teraz ponad 20 mln zł z NCBiR na dalsze ich badania toksykologiczne i kliniczne. To jest największy projekt na skalę Polski i tej części Europy - wyjaśnia dr Więckowska w wywiadzie dla Dziennika Polskiego.

Cała rozmowa dostępna na stronach Dziennika Polskiego.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj