Krakowska farmacja najstarsza i najlepsza

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-25 09:50:00 /

Nauczanie farmacji w Krakowie sięga 1783 roku, kiedy utworzona została Katedra Farmacji i Materii Medycznej. Krakowska farmacja jest też pionierem w kwestii równouprawnienia, gdyż właśnie tutaj po raz pierwszy na świecie (!) w 1824 roku dyplomy farmacji zostały wręczone kobietom.

Pierwszym profesorem Katedry Farmacji i Materii Medycznej w Krakowie był Jan Szaster, aptekarz i doktor medycyny a zajęcia prowadzone były w należącej do niego Aptece Pod Słońcem przy Rynku Głównym 43. Od 2013 roku w rankingu czasopisma „Perspektywy” Wydział Farmacji na UJCM nieprzerwanie znajduje się na pierwszym miejscu, a zainteresowanie kształceniem na nim stale wzrasta. W tym roku o jedno miejsce ubiegało się 7 osób.

- W przyszłym roku planujemy otwarcie nowego, anglojęzycznego kierunku studiów - Drug Discovery and Development, nastawionego na przygotowanie pracowników sektora badań i rozwój - zdradza dr Anna Więckowska z Wydziału Farmaceutycznego UJCM
Obecnie na wydziale prowadzonych jest 39 projektów naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i UE. To imponujący wynik. Warto zaznaczyć, że na wydziale pracuje prawie 200 pracowników naukowych.

- Sztandarowym przykładem jest wspólny projekt z firmą Adamed przy uczestnictwie Politechniki Krakowskiej, który rozpoczął się 9 lat temu. Umowa o współpracy dotyczyła opracowania nowych leków w obszarze schorzeń neuropsychiatrycznych. W 2014 jej zakres został skupiony na poszukiwaniu terapii zaburzeń behawioralnych i psychologicznych w otępieniu. W pierwszym etapie wytworzyliśmy 4 tys. innowacyjnych związków, powstało z tego kilka zgłoszeń patentowych i wiele publikacji. Z tych związków wybrane zostały interesujące struktury i są dalej rozwijane przez Adamed, która obecnie prowadzi ten projekt samodzielnie. Dzięki tym, opracowanym przez nas związkom firma Adamed dostała teraz ponad 20 mln zł z NCBiR na dalsze ich badania toksykologiczne i kliniczne. To jest największy projekt na skalę Polski i tej części Europy - wyjaśnia dr Więckowska w wywiadzie dla Dziennika Polskiego.

Cała rozmowa dostępna na stronach Dziennika Polskiego.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ