REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 21 stycznia 2020

Kto zostanie prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Krajowy Zjazd Aptekarzy, który potrwa kolejne trzy dni. Jednym z najważniejszych jego punktów będzie wybór prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Od kilku tygodni trwa giełda nazwisk potencjalnych kandydatów na to stanowisko. Postanowiliśmy sprawdzić, kto faktycznie wystartuje w wyborach…

Krajowy Zjazd Aptekarzy to najwyższy organ władzy samorządu aptekarskiego. Odbywa się raz na cztery lata i jest czasem podsumowania dotychczasowych prac Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz wyboru jej organów na kolejną kadencję. W najbliższy piątek w Warszawie rozpocznie się VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy, który zaplanowano na 24-26 stycznia. W sumie weźmie w nim udział 371 delegatów, reprezentujących 20 okręgowych izb aptekarskich (czytaj więcej: Przygotowania do VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy).

Pierwszy dzień KZA będzie przebiegał pod hasłem wystąpień i sprawozdań. Delegaci na Krajowy Zjazd Aptekarzy już kilka tygodni temu otrzymali kilkusetstronicowe sprawozdanie z działalności NIA w ostatnich 4 latach. W piątek swoje sprawozdania w formie wystąpienia przedstawią najważniejsze organy Naczelnej Izby Aptekarskiej: Prezes NRA, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, Naczelny Sąd Aptekarski i Naczelna Komisja Rewizyjna. Na koniec dnia delegaci na KZA podejmą uchwały w sprawie udzielenia absolutorium ustępującej Naczelnej Radzie Aptekarskiej (czytaj również: Kadencja NRA dobiega końca. Prezes podsumowuje 4 lata… ).

REKLAMA

Zdecydowanie bardziej emocjonujący będzie kolejny dzień Krajowego Zjazdu Aptekarzy. To właśnie w sobotę odbędą się wybory do organów NIA. Jako pierwszy zostanie wybrany/wybrana prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej…

REKLAMA

Kto kandyduje na stanowisko prezesa NRA?

Wybory prezesa NRA były bez wątpienia najbardziej emocjonującym momentem Krajowego Zjazdu Aptekarzy, który odbył się 4 lata temu. Na stanowisko to kandydowali wówczas: Marek Jędrzejczak i Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Kampania wyborcza toczyła się na wiele tygodni przed rozpoczęciem KZA. Kandydaci zabiegali o głosy już w trakcie zjazdów okręgowych izb aptekarskich. Ich wypowiedzi i opinie wielokrotnie pojawiały się też w mediach branżowych. Mimo to do końca nie było wiadomo, kto obejmie to stanowisko. Zadecydowały wystąpienia kandydatów podczas Krajowego Zjazdu Aptekarzy i bezpośrednie spotkanie z delegatami.

W tym roku trudno wypatrzeć kampanii wyborczej przed KZA. Jedynie w kuluarach trwa giełda nazwisk i plotek na temat możliwych kandydatów na to stanowisko. Wątpliwości nie budzi tylko jedno z nich – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Obecna prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej będzie ubiegała się o reelekcję. Czy będzie miała kontrkandydata? Wiele wskazuje na to, że nie.

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że kontrkandydat na stanowisko prezesa NRA może pojawić się z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Jednak po zmianach jakie zaszły we władzach tej izby po ostatnich wyborach, najbardziej prawdopodobne nazwiska nie znalazły się nawet na liście delegatów na Krajowy Zjazd Aptekarzy. A przecież kandydat na prezesa musi być delegatem na KZA (czytaj również: Kolejni prezesi izb aptekarskich wybrani. Są niespodzianki…).

W ostatnich miesiącach na giełdzie pozostały jeszcze dwa nazwiska: mgr farm. Alina Górecka (Prezes WLKP ORA) i dr Piotr Brukiewicz (wiceprezes SIA). To właśnie te osoby były najczęściej wskazywane w kuluarach jako możliwi kandydaci na stanowisko prezesa NRA. W minionym tygodniu zapytaliśmy więc u źródła, czy faktycznie zamierzają kandydować. Oboje zdementowali plotki, zaprzeczając temu by mieli kandydować.

Krajowi Zjazd Aptekarzy bez emocji?

Wiele wskazuje więc na to, że wybór prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej będzie najmniej emocjonującym momentem całego Krajowego Zjazdu Aptekarzy. Nie oznacza to jednak, że emocji zabraknie. Do obsadzenia pozostają też inne organy Naczelnej Izby Aptekarskiej – a w tym wybór ponad 20 członków Naczelnej Rady Aptekarskiej (czytaj również: Wybory do samorządu aptekarskiego. O co w tym wszystkim chodzi?).

Emocje pojawią się też na pewno w trakcie dyskusji o dotychczasowych dokonaniach Naczelnej Izby Aptekarskiej i funkcjonowaniu rynku aptecznego. Wiele problemów sygnalizowanych podczas poprzedniego Krajowego Zjazdu Aptekarzy do tej pory nie zostało rozwiązanych. Przez ostatnie 4 lata zamknęło się kilka tysięcy aptek. O tych kwestiach delegacji na KZA będą dyskutować podczas ostatniego dnia Zjazdu.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych