REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 3 października 2019

Których tabletek nie wolno kruszyć przed podaniem?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Tabletki należą do najczęściej stosowanych postaci leku. Są to dawkowane postaci leku, czyli każda forma tabletek zawierająca pojedynczą dawkę jednej lub kilku substancji leczniczych. Przeznaczone są do podawania doustnego, zazwyczaj do połykania w całości. Czasem jednak pacjenci zastanawiają się, czy mogą podzielić swoją tabletkę na mniejsze części.

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Głównym powodem, dla którego pacjenci kruszą tabletki, jest problem z połknięciem ich, szczególnie w przypadku leków zawierających duże dawki substancji leczniczej. Czasami stan chorego uniemożliwia zażycie leku w całości. W przypadku dzieci, dzięki podziałowi tabletki, można otrzymać mniejszą dawkę, odpowiednią dla danego wieku lub masy ciała. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie tabletki mogą zostać podzielone. Niewłaściwe postępowanie z danym lekiem może doprowadzić do wystąpienia nasilonych działań niepożądanych albo zmniejszenia skuteczności leczenia.

REKLAMA

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Ten rodzaj tabletek zapewnia stopniowe uwalnianie substancji leczniczej przez kilka lub kilkanaście godzin, dzięki czemu substancja wchłania się równomiernie przez cały czas, zanim tabletka dotrze do jelita grubego. Oznacza się je symbolami: SR, SL, XR, XL, ER, TR, R lub MR.

Ich zaletą jest zapewnienie stężenia terapeutycznego danej substancji przez dłuższy czas i rzadsze dawkowanie w porównaniu do form tradycyjnych. Przedłużone uwalnianie jest zapewnione dzięki specjalnemu składowi i metodzie wytwarzania postaci leku.

Sprawdź jak pomóc pacjentowi przy problemach z żylakami?

Tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie wolno dzielić (jeśli informacja na ulotce nie mówi inaczej). W porównaniu z tabletkami o niemodyfikowanym uwalnianiu zawierają więcej substancji leczniczej. Dlatego na skutek przyjęcia pokruszonej tabletki cała ilość substancji zostanie uwolniona i wchłonięta, co może spowodować wystąpienie działania toksycznego.

Tabletki dojelitowe

Charakteryzują się opóźnionym uwalnianiem. Są odporne na działanie soku żołądkowego i rozpoczynają uwalnianie substancji leczniczej dopiero w soku jelitowym. Jest to możliwe dzięki powleczeniu rdzenia tabletki odpowiednią otoczką polimerową. Rozkruszenie takich tabletek przed podaniem spowoduje, że substancja lecznicza będzie miała kontakt z sokiem żołądkowym.

Tabletki dojelitowe oznacza się symbolem EN lub EC. W tej postaci podaje się zazwyczaj substancje lecznicze, które mają drażniący wpływ na śluzówkę żołądka, ulegają dezaktywacji w kwaśnym środowisku powodowanym przez kwas solny lub lepiej wchłaniają się z jelit niż z żołądka. Korzystne jest również podanie w tej formie leków, które mają działać miejscowo w jelicie.

Takich tabletek nie wolno kruszyć. Zniszczenie specjalnej otoczki w wyniku podziału tabletki przed podaniem może skutkować silnym podrażnieniem błony śluzowej żołądka lub rozkładem substancji leczniczej i brakiem działania leczniczego.

Jakich tabletek również nie wolno kruszyć?

Przed podaniem nie można dzielić tabletek podjęzykowych i podpoliczkowych. Tabletki podjęzykowe aplikuje się pod język w celu wywołania działania ogólnego. Ich czas rozpadu jest bardzo krótki, a substancja lecznicza uwalnia się szybko, po czym następuje jej wchłanianie przez błonę śluzową pod językiem.

Tabletki podpoliczkowe umieszcza się między policzkiem a dziąsłem. Substancja czynna w tym przypadku również wchłania się przez błonę śluzową. Obu tych typów także nie powinno się kruszyć.

Skąd wiedzieć, które tabletki można dzielić?

Za każdym razem, kiedy nie jesteśmy pewni czy można daną tabletkę pokruszyć przed przyjęciem, warto sprawdzić tę informację w ulotce. Sama obecność podziałki na tabletce nie świadczy o tym, że można ją podzielić.

W aptece można zakupić specjalny przyrząd do dzielenia lub kruszenia tabletek. Zazwyczaj zawierają one również pojemniczek, do którego można włożyć pozostałą część tabletki. Taki sprzęt może być przydatny dla osób starszych, które przy użyciu niewielkiej siły mogą ułatwić sobie przyjmowanie tabletek.

Bibliografia:

  1. Farmacja stosowana. Technologia postaci leku – Małgorzata Sznitowska. PZWL, Warszawa 2017, wyd.1
  2. Produkty lecznicze których nie należy kruszyć/dzielić – Maria Ciszewska-Jędrasik, Andrzej Cichowlas, Edmund Sieradzki. Katedra Farmacji Stosowanej i Bioinżynierii Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Chemii Fizycznej Warszawski Uniwersytet Medyczny
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych