REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 27 września 2018

Kurier czy farmaceuta? Opinia Polaków o tym kto powinien im dostarczać leki…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Z przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie osób (1078) badań wynika, że większość Polaków (64%) nie ma świadomości jakie przepisy obecnie regulują sprzedaż wysyłkową leków. Podobna liczba (66%) jest przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków, jako wyjątek dopuszczając dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym.

Zdaniem Stowarzyszenia z uzyskanych w badaniu odpowiedzi można wnioskować o kojarzeniu przez pacjentów dostawy leków z opieką farmaceutyczną. (fot. Shutterstock)

Stowarzyszenie „Leki Tylko Z Apteki” zleciło przeprowadzenie badania opinii Polaków na temat wysyłkowej sprzedaży leków i sposobów ich dostarczania do ich domów. Wynika z niego, że większość Polaków (64%) nie ma świadomości jakie przepisy obecnie regulują sprzedaż wysyłkową leków.

REKLAMA

REKLAMA

66% ankietowanych była przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków, jako wyjątek dopuszczając dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym. Gdyby leki mogły być dostarczane każdemu do domu to tylko 17% badanych wybrało by jako dostawcę firmę kurierską. Gdy w pytaniu pojawia się kontekst bezpieczeństwa 50% badanych uważa, że osobą odpowiednią do dostarczania leków do domu jest farmaceuta. Minimalizacja ryzyka nadużyć, bezpieczeństwo i opieka farmaceutyczna to główne argumenty za farmaceutą jako dostawcą leków.

Zdaniem Stowarzyszenia z uzyskanych w badaniu odpowiedzi można wnioskować o kojarzeniu przez pacjentów dostawy leków z opieką farmaceutyczną. Leki to jednak farmaceuta, porada i bezpieczeństwo.

– To jednak fachowiec i to najlepiej znany z pobliskiej apteki, a nie anonimowy kurier dostarczający dowolny towar – zauważa Paweł Bernat, Prezes Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki.

Link do prezentacji wyników badań: http://bit.ly/PrezentacjaWynikówBadania

Źródło: materiały prasowe

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych