Lantus straci refundację? | farmacja.pl

Lantus straci refundację?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-07 09:55:00 /

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obawia się o dalszą refundację insuliny Lantus dla osób z cukrzycą typu drugiego. Pacjenci walczyli o jej refundację dziesięć lat, a teraz piszą list do Ministra Zdrowia, w obawie przed jej utratą.

Decyzja o refundacji Lantusa w cukrzycy typu drugiego obowiązuje do końca sierpnia. Brak jej kontynuacji oznaczałby dla wielu pacjentów konieczność dodatkowych wizyt kontrolnych u lekarza i stres związany najpierw z poszukiwaniem nowej terapii, a później z nauką obsługi nowego sprzętu do wstrzykiwania insuliny.

– Walka o refundację Lantusa trwała ponad dekadę. Kiedy to wszystko wreszcie się udało, nie wyobrażamy sobie, aby pacjenci byli pozbawieni tej możliwości leczenia, aby odbierało im się coś, o co latami walczyli – mówi newsrm.tv Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Resort zdrowia tłumaczy, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona, a nawet jeśli Lantus przestanie być refundowany, to pacjenci będą mogli korzystać z innych, refundowanych długo działających analogów insulin.
– Naszym zdaniem istotne jest, żeby pacjenci mieli dostęp do jak największej liczby terapii. Pozwólmy pacjentom, którzy są leczeni dotychczasową terapią dalej z niej korzystać – mówi newsrm.tv Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Jak informuje naTemat Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia, do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla preparatów: Lantus, insulinum glargine, roztwór do wstrzykiwań, 100 j/ml 5 wkładów po 3 ml (do wstrzykiwaczy OptiPen/ClickStar) oraz Lantus, insulinum glargine, roztwór do wstrzykiwań, 100 j/ml 5 wstrzykiwaczy SoloStar po 3 ml, we wskazaniu: cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8 proc. oraz cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).

- Obawy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, że pacjenci zostaną pozbawieni możliwości stosowania długo działających analogów insulin zawierających insulinum glargine, we wskazaniu: cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8 proc. oraz cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO), są więc nieuzasadnione - mówi Milena Kruszewska

Więcej na ten temat na stronach na:Temat.

Źródło: natemat.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj