REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 stycznia 2019

Larwy będą wykorzystywane na frontach walki

Artykuł pochodzi z serwisu

Uniwersytet Griffith w australijskim Queensland otrzymał 250 tys. dolarów z funduszu Humanitarian Grand Challenge na opracowanie larwoterapii dla rejonów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, m.in. Syrii.

W terapii wykorzystuje się zdezynfekowane larwy much z gatunku Lucilia sericata, które nakłada się na rany w specjalnych woreczkach z siatki. To utrzymuje owady w jednym miejscu, ale pozwala im oczyścić martwą tkankę i zdezynfekować obszar rany.

FDA zatwierdziła lecznicze larwy

Projekt ma na celu wyposażenie szpitali polowych w Afganistanie, Sudanie Południowym, Syrii i Jemenie w laboratoria służące do hodowli leczniczych larw. Naukowcy twierdzą, że opracują i przetestują zarówno duże laboratorium kontenerowe (aka C-lab), jak i mniejsze zestawy do samodzielnej hodowli (DIY-lab).

REKLAMA

Rozpowszechnienie metody terapeutycznego wykorzystania leczniczych larw we współczesnej medycynie zawdzięcza się amerykańskiemu chirurgowi Williamowi S. Baerowi, który był świadkiem dobroczynnego działania owadów na rany żołnierzy podczas I wojny światowej. Metoda wykorzystania czerwi (larwy bez wyraźnej puszki głowowej) w leczeniu ran u ludzi została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w styczniu 2004 roku.

REKLAMA

Większa liczba leczonych

Jak tłumaczy pomysłodawca projektu Frank Stadler z Department of International Business and Asian Studies and the School of Medicine, współczesna medycyna konfliktów i katastrof opiera się na szybkiej ewakuacji rannych do szpitali z zaawansowanym zapleczem chirurgicznym.

Jest to niemożliwe do zorganizowania w trudno dostępnych miejscach i izolowanych szpitalach polowych. Brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego szacuje, że za pomocą larwoterapii szpitale polowe mogłyby leczyć nawet 250 pacjentów dziennie.

Źródło: IK/zdrowie.radiozet.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych