REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 października 2019

Lecznicze konopie nadal drogie – VAT się nie zmieni

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

GUS zaliczył medyczną marihuanę do substancji farmaceutycznych, co poskutkowało nałożeniem na produkt 23% stawki VAT. Spectrum Therapeutics poszło z tą sprawą do sądu, jednak ten podtrzymał nieprzychylne dla firmy stanowiska – czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Cena za gram medycznej marihuany wynosi ok. 65 zł (czytaj więcej: Medyczna marihuana tańsza, jeśli stawka VAT niższa). To w głównej mierze efekt obłożenia produktu 23% stawką VAT zgodnie z zaleceniem Głównego Urzędu Statystycznego. Zaliczył on produkt do substancji farmaceutycznych, a nie produktów leczniczych objętych preferencyjną 8% stawką.

Niekorzystny wyrok WSA

Firma Spectrum Therapeutics nie zgodziła się z tą interpretacją GUS, więc poprosiła Krajową Informację Skarbową o interpretację, czy nałożony podatek ustalono poprawnie. KIS przychylił się do interpretacji GUS. W związku z czym spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Jak donosi DGP, w poniedziałek 7 października zapadł wyrok, w którym sąd podtrzymał interpretację KIS. Zatem nie ma szans, by lecznicze konopie staniały (czytaj również: Policja nie uwierzyła, że to medyczna marihuana…).

REKLAMA

Przyjmujemy wyrok do wiadomości. Wiemy, że pacjentom zależy na niższej cenie konopi medycznych, ale nie zamierzamy się odwoływać, bo procedura trwałaby zdecydowanie za długo – komentuje Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Therapeutics. Spółka zamierza za to złożyć obszerniejszy wniosek o wydanie nowej interpretacji podatkowej. Liczy, że to potrwa krócej.

REKLAMA

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. O interpretację do KIS może wystąpić detalista, czyli aptekarz. Szansa na wydanie niekorzystnego stanowiska w tej sytuacji jest mniejsza, a skorzystać może też producent.

Kończą się zapasy konopi

Zastosowanie 23% stawki to cios dla pacjentów, którzy stosują terapię medyczną marihuaną. Dla wielu produkt może stać się niedostępny (czytaj również: Medyczna marihuana droga, bo jest za wysoko opodatkowana). Ponadto produkt ten nie może podlegać refundacji. Natomiast w Niemczech lub Czechach, gdzie kosztuje podobnie jak w Polsce, podlega pełnej refundacji. W Kanadzie gram produktu kosztuje niemal o połowę mniej niż u nas – ok. 34 zł.

Dodatkowo niedługo polscy pacjenci będą musieli zmierzyć się z nowym problemem. Spectrum Therapeutics wciąż nie ma zgody na import surowca, a zapas, którym dysponuje, wyczerpie się wkrótce. GIF tłumaczy, że ma 30 dni na decyzję i spółka powinna była to przewidzieć, planując kolejną dostawę. Ta z kolei tłumaczy, że do tej pory zgoda była wydawana w ciągu kilku dni i nie przypuszczała, że to się zmieni.

Źródło: IK/DGP

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych