REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 27 sierpnia 2018

Lek dla pacjentów z chorobą Dupuytrena

Artykuł pochodzi z serwisu
Preparat Xiapex stosuje się w nieoperacyjnym leczeniu przykurczu Dupuytrena u pacjentów dorosłych oraz w leczeniu dorosłych mężczyzn z chorobą Peyroniego. Schorzenia te są wywołane twardnieniem tkanek pod wpływem nieprawidłowego wytwarzania kolagenu.

Przykurcz rozcięgna dłoniowego, zwany chorobą Dupuytrena, charakteryzuje się bliznowaceniem rozcięgna dłoniowego z następczym przykurczeniem zgięciowym palców. Przebieg choroby jest długotrwały i nie zawsze typowy. Przykurcz rozpoczyna się najczęściej w 5. dekadzie życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zwykle pojawia się delikatne zgrubienie bądź drobny guzek w obrębie dłoni. W tym stadium rozwój choroby może być zahamowany. Zwykle jednak po pewnym czasie następuje faza szybkiego tworzenia się przykurczeń i w okresie około 6 miesięcy-roku pojawiają się przykurczenia palców, najczęściej serdecznego i małego. Po okresie dalszym może dojść do zajęcia palców strony promieniowej lub spoidła kciuk-wskaziciel, a czasami proces kończy się przykurczem tylko jednego palca. Długotrwałe utrzymywanie się przykurczu prowadzi stopniowo do utrwalenia zmian w aparacie więzadłowo-stawowym, co może uniemożliwić prawidłowe leczenie. Leczenie przykurczu Dupuytrena jest przede wszystkim operacyjne. W przebiegu leczenia stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne.

Na rynku istnieje jednak farmakologiczna, nieoperacyjna opcja skierowana do pacjentów z tą jednostką chorobową. Mowa o preparacie Xiapex -to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Produkt zawiera substancję czynną kolagenazę clostridium histolyticum.

REKLAMA
W przypadku przykurczu Dupuytrena lekarz wstrzykuje odpowiednią dawkę leku Xiapex bezpośrednio w pasmo na dłoni pacjenta. Około 24 godziny po wstrzyknięciu lekarz może wyprostować palec poprzez „zabieg prostowania palca”, w czasie którego jest on prostowany przez około 12–20 sekund, co pomaga rozerwać pasmo. Można jednocześnie wyprostować maksymalnie dwa pasma lub dwa zajęte stanem chorobowym stawy. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi po wstrzyknięciu i zabiegu prostowania palca, czynności te można powtórzyć w comiesięcznych odstępach do maksymalnie trzech wstrzyknięć na jedno pasmo.
Pasma w dłoni u pacjentów z przykurczem Dupuytrena oraz płytki w chorobie Peyroniego składają się z włókien kolagenowych. Xiapex zawiera mieszaninę dwóch kolagenaz – enzymów, które rozbijają kolagen. Po wstrzyknięciu w pasmo lub w płytkę kolagenaza rozbija włókna kolagenowe. Osłabia to i przerywa pasmo lub płytkę.
REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych