REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 listopada 2020

Lek na narkolepsję zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dzieci

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) ostrzega, że lek na narkolepsję, modafinil, nie powinien być stosowany w okresie ciąży, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Komunikat MHRA pojawił się tuż po ogłoszeniu wyników amerykańskich badań, w czasie których obserwowano 61 przypadków ciąż, w których dzieci były wystawione na działanie modafinilu. 9 dzieci z tej grupy (15%) urodziło się z poważnymi wadami wrodzonymi – a to dużo więcej, niż w ogólnej populacji (3%).

Opublikowane dane stanowiły część rozpoczętego w 2010 roku badania, którego celem jest scharakteryzowanie wyników dotyczących wpływu modafinilu i armodafinilu na ciążę, od 6 tygodni przed zapłodnieniem oraz w czasie jej trwania.

REKLAMA

W opublikowanym 16 listopada komunikacie, MHRA podkreślała, że dane te „pokazały, że powszechność występowania poważnych wad wrodzonych jest większa niż we wskaźnikach dotyczących ogólnej populacji” (czytaj również: Makrolidy zwiększają ryzyko defektów u narodzonych dzieci).

REKLAMA

W rezultacie, MHRA zaleciła pracownikom służby zdrowia, by ci ostrzegali pacjentki w wieku rozrodczym o działaniu modafinilu i ryzykach związanych z jego przyjmowaniem w czasie ciąży. Kobiety powinny się także upewnić, czy w okresie leczenia i w dwa miesiące po jego zakończeniu, przyjmują skuteczne środki antykoncepcyjne.

Jednocześnie, MHRA zaznaczała, że modafinil może zmniejszyć skuteczność środków antykoncepcyjnych. Dlatego też, zalecała ona stosowanie metod długoterminowych, takich jak wkładka wewnątrzmaciczna miedziana, system wewnątrzmaciczny uwalniający lewonorgestrel czy zastrzyki zawierające wyłącznie progestagen. W 2019 roku, przepisano w Anglii, według danych NHS Business Services Authority, 83 665 opakowań modafinilu.

Farmaceuci powinni informować…

Ostrzeżenie nadeszło także po tym, jak badania pokazały, że prawie połowa farmaceutów nie rozmawia z pacjentkami na temat ryzyka przyjmowania walproinianu sodu, wydając im lek (czytaj również: Tylko we Francji 4000 przypadków wad wrodzonych po leku przeciwpadaczkowym).

Walproinian sodu, u którego również stwierdzono działanie teratogenne, stał się obiektem zainteresowania Independent Medicines and Medical Devices Safety Review, która zaapelowała o prowadzenie rejestru wszystkich kobiet przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, które zachodzą w ciążę.

Jest to ważne, by kobiety były świadome zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, w przypadku przyjmowania modafinilu w czasie ciąży – komentowała Sarah Branch, dyrektor działu ds. kontroli i zarządzania ryzykiem leków w MHRA. – Modafinil może zmniejszyć skuteczność wielu hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym także pigułki. Kobiety powinny przedyskutować istniejące możliwości ze specjalistą ds. zdrowia, i stosować swój środek antykoncepcyjny jeszcze w dwa miesiące po tym, jak przestaną przyjmować modafinil.

AM/pharmaceutical-journal.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych