Lek pomógł sąsiadce? Z Tobą może być inaczej... | farmacja.pl

Lek pomógł sąsiadce? Z Tobą może być inaczej...

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-26 07:50:00 /

Farmakolodzy ostrzegają, że różne dolegliwości mogą mieć takie same objawy. W rezultacie lek, który pomógł je zwalczyć jednej osobie, wcale nie musi zadziałać u drugiej. A to jeden z częstych błędów samoleczenia...

Z okazji Międzynarodowego Dnia Samoleczenia, Polskie Radio rozmawiało z ekspertami na temat niebezpieczeństw związanych z samodzielnym stosowaniem leków. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślił, że szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie leków przeciwbólowych.

- Często zdarza się, że pacjenci przyjmują kolejny lek przeciwbólowy o innej nazwie, bo poprzedni nie działa, a zawiera on te same substancje czynne, w związku z czym jest olbrzymie ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych i toksycznych - mówił wiceminister zdrowia w Polskim Radio.Z kolei zdaniem doktor Izy Książek, wicedyrektor z Narodowego Instytutu Leków, dużym problemem jest też równoczesne stosowanie wielu leków przepisanych przez lekarza i tych kupowanych samodzielnie w aptece. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że zwiększając liczbę przyjmowanych leków, zwiększają też ryzyko wystąpienia interakcji. A te mogą przyjmować najróżniejsze postaci: od problemów gastrycznych, po poważne zatrucia.

Farmakolog, doktor Anna Staniszewska, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani, zwraca uwagę, że te same objawy mogą mieć różną przyczynę, więc lek, który pomógł jednej osobie, nie zawsze pomoże drugiej.

Więcej na ten temat na stronach Polskiego Radia.

Źródło: polskieradio.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj