REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 listopada 2019

Lek z glonów szansą dla chorujących na Alzheimera

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Skuteczne lekarstwo na chorobę Alzheimera jest poszukiwane już od dawna. Wielkie koncerny farmaceutyczne angażowały się w badania kliniczne, lecz bez skutku. Wreszcie nadzieja przyszła z dalekich Chin w postaci wodorostów.

Preparat nazywa się oligomannate – jest jeszcze w fazie testów i chwilowo będzie dostępny tylko na rynku chińskim. Badacze z szanghajskiego instytutu Materia Medica chcą w przyszłym roku wypuścić go w Europie i Ameryce Północnej. Jak donosi Focus, dostrzegli oni potencjał leczniczy w glonach brązowych, brunatnicach (czytaj również: Francja – nielegalne testy leków na Alzheimera i Parkinsona). Uznali, że skoro ludzie jedzący je regularnie długo cieszą się dobrą pamięcią (mniejszy odsetek zapada na Alzheimera), mogą one mieć element lecznicy czy nawet osłonowy.

Poprawa pracy mózgu po miesiącu

Zespół pod kierunkiem dr Geng Meiyu opublikował wyniki swoich odkryć w czasopiśmie „Cell Research”. Opisali mechanizm polegający na zbawiennym wpływie cukrów zawartych w glonach na bakterie brzucha i jelit. Składniki z glonów powstrzymują bakterie żyjące w układzie pokarmowym przed wywoływaniem stanów zapalnych mózgu i degeneracją neuronów. Jest to szybka droga do wywołania Alzheimera. Testy potwierdzające skuteczność oligomannate przeprowadzono w ośrodku firmy Green Valley na 818 pacjentach. Statystycznie istotną poprawę pracy mózgu dostrzeżono u pacjentów już po 4 tygodniach.

REKLAMA

Koncern farmaceutyczny z Szanghaju dostał od tamtejszego regulatora rynku medycznego warunkową zgodę na wprowadzenie środka do obrotu na chińskim rynku. Zastrzeżenie jednak jest takie, że sprzedaż może odbywać się jedynie równolegle z toczącymi się dodatkowymi testami klinicznymi. Jeżeli wykażą coś niepokojącego, lek zniknie z aptek. Twórcy oligomannate przekonują, że ich środek jest tak samo lub bardziej skuteczny od leków aktualnie podawanych chorym. W dodatku nie ma tak wielu skutków ubocznych (czytaj również: Jest nadzieja, że szczepionka uchroni przed chorobą Alzheimera).

REKLAMA

Kolejne sukcesy

W październiku 2019 roku o swoich sukcesach w walce z Alzheimerem doniósł też amerykański koncern Biogen. Siedem miesięcy po wstrzymaniu testów klinicznych leku, który miał, ale nie spowolnił postępów Azlheimera, powtórzona analiza wykazała, że jest jednak całkiem skuteczny.

Teraz Biogen chce wystąpić o zgodę na wprowadzenie go do sprzedaży w USA, a potem w Europie. Lek ten atakuje osadzające się w mózgu toksyczne białka, przez które mózg zaczyna obumierać. Aducanumab to typ przeciwciała monoklonalnego, które przyczepia się do tych białek i wyłącza je (czytaj również: Leczenie przyczynowe choroby Alzheimera).

Źródło: IK/focus.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych