REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 września 2018

Lekarz dostanie pieniądze na komputer. Aptekarz zapłaci sam…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Część właścicieli aptek stanie wkrótce przed koniecznością aktualizacji oprogramowania i wymiany komputerów, w związku z obowiązkiem gotowości do realizacji e-recepty, który wchodzi w życie od 1 stycznia 2019 r. Aptekarze oczekują od resortu zdrowia wsparcia finansowego, jednak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreśla, że Unia Europejska zabrania udzielania takiej pomocy…

30 proc. farmaceutów działa na komputerach z Windowsem XP. To system, który od kilku lat nie ma żadnego wsparcia. (fot. Shutterstock)

Wczoraj zakończył się pierwszy etap pilotażu e-recepty. Podczas briefingu podsumowującego, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zwrócił uwagę na pojawiające się w aptekach problemy z rejestracją do systemu umożliwiającego realizację e-recept.

REKLAMA

– Musimy zmienić proces rejestracji farmaceuty do systemu P1 i wygenerowaniem certyfikatu. Nie wszyscy farmaceuci mają uaktualnione dane w inspekcji farmaceutycznej – mówi wiceminister. – Wielu farmaceutów nie zaktualizowało danych w inspekcji farmaceutycznej, a bez tego nie można wystawić certyfikatu koniecznego do tego, by zarejestrować się w systemie i móc realizować e-recepty – tłumaczył Cieszyński.

REKLAMA

Problemem we wprowadzaniu recept może być też fakt, że nie we wszystkich aptekach znajdują się komputery na tyle sprawne, by non stop mogłyby być podłączone do równie sprawnego i niezawodnego internetu. Poza tym wielu aptekarzy będzie musiało zaktualizować systemu operacyjne aptecznych komputerów. Zdaniem Janusza Cieszyńskiego nie są to duże koszty i wynoszą około ok. 40 zł.

– 30 proc. farmaceutów działa na komputerach z Windowsem XP, to system, który od kilku lat nie ma żadnego wsparcia – mówi Cieszyński. – To jest niepokojące, bo oznacza, że komputery w aptekach, które w przyszłości mają być ciągle podłączone do internetu, nie mają uaktualnień i nie zachowują zasad bezpieczeństwa, a są na nich przechowywane dane dotyczące pacjentów.

To właściciele aptek staną przed wyzwaniem, bo będą musieli zadbać o to, by w każdej placówce aptecznej był sprawny, niezawodny komputer, a z tym może być problem. Farmaceuci podkreślają, że skoro przewidziano środki dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na zakup komputerów, to chcieliby także otrzymać takie wsparcie.

W sprawie dofinansowania Cieszyński podkreśla, że Unia Europejska zabrania im udzielania pomocy publicznej.

– Zaplanowaliśmy dofinansowanie dla placówek medycznych w ramach poz, ale te środki będą przyznane w ramach płacenia za świadczenia, które są realizowane w wyższej jakości z wykorzystaniem tego sprzętu – mówi Cieszyński.

Źródło: prawo.pl

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych